18 August, 2022

Polska na zakupach w Korei. Gen. Skrzypczak: Na całym świecie będą się śmiać

Polska na zakupach w Korei. Gen. Skrzypczak: Na całym świecie będą się śmiać

Polska kupi od Korei Południowej armatohaubice K9 Thunder, które są niemal identyczne jak cieszące się znakomitą opinią rodzime Kraby. – Kupujemy coś, co mamy u siebie. No gdzie tak jest?! – grzmi gen. Waldemar Skrzypczak. Tymczasem prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając, która produkuje Kraby, podał się do dymisji. – Pozbywanie się takiego człowieka jest niezrozumiałe i tego nikt na świecie nie zrozumie – uważa gen. Skrzypczak.

Polskie armatohaubice Krab to wizytówka polskiej zbrojeniówki. Powstały z połączenia trzech elementów – brytyjskiego systemu wieżowego AS-90, koreańskiego podwozia K9 Thunder i polskiego systemu Topaz. Dzięki takiemu zestawieniu dysponujemy bronią, która doskonale sprawdza się w warunkach bojowych.

Kraby są niemal na każdym kroku chwalone przez ukraińskie wojsko, które od 24 lutego 2022 roku odpiera rosyjskie ataki, a od kilku miesięcy dysponuje też polskim sprzętem. Ukraińscy żołnierze przekonują, że artyleria z Polski jest znakomita pod każdym względem, a dali temu wyraz jeszcze w czerwcu. Nasi sąsiedzi podpisali bowiem u nas wielki kontrakt opiewający na blisko 60 Krabów. Ostatnio o polskim sprzęcie specjalny materiał zrobiła nawet telewizja CNN, w której Kraby były chwalone przez ukraińskich żołnierzy.

 

Podobne artykuły