01 February, 2022

Polska broń trafi na Ukrainę. Soloch: “Amunicja o charakterze defensywnym”

Polska broń trafi na Ukrainę. Soloch: "Amunicja o charakterze defensywnym"

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował o zamiarze przekazania Ukrainie amunicji. Decyzję tę podjęto we współpracy z prezydentam, a sprawa jest przygotowywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Amunicja ma mieć “charakter defensywny” jednak pojęcie to wydaje się bardzo pojemne.

Przekazanych ma zostać “kilkadziesiąt tysięcy” pocisków. Wydaje się, że do “amunicji o charakterze defensywnym” można zaliczyć np. granaty dymne do samoosłony pojazdów bojowych. Do tej kategorii można by odroinie dobrej woli zaliczyć jednak np. kierowane pociski przeciwpancerne do wyrzutni obsługiwanych przez żołnierzy piechoty. Broń ta ma charakter typowo defensywny. Wydaje się za to, że trudno jako “defensywną” zaliczyć amunicję artyleryjską czy czołgową.

Soloch podczas poniedziałkowego briefingu przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.

“W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (…) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie” – podkreślił Soloch.

Jak dodał, podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie.

“Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy” – powiedział szef BBN.

“Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie” – zaznaczył.

“Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem” – przekazał Soloch.

Źródło: defence24.pl

Podobne artykuły