28 March, 2022

Polska armia kupuje superdrony

Polska armia kupuje superdrony

Polska się zbroi. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz informuje o zakupie superbroni.

Wojna w Ukrainie uzmysłowiła władzom, że polska armia nie ma się zbyt dobrze. Już wcześniej wyciekł raport, wedle którego nasi żołnierze nie byliby w stanie przeprowadzić nawet najprostszej dywersji. Fakt – stoi za nami NATO, cóż jednak z sojuszu, jeśli sami nie mamy jak i czym się bronić?

Rząd już zapowiedział milionowe wydatki na armię, chce też zmienić prawo, by koszty ponoszone na obronność nie liczyły się do długu krajowego. Ale to nie koniec.

Polska kupuje drony Bayraktar

Mowa oczywiście o osławionych przez Ukrainę powietrznych systemach bezzałogowych Bayraktar TB2. Drony mają trafić do wyposażenia polskiego wojska już jesienią tego roku. Umowę na ich zakup zrealizowano zaś nie teraz, gdy wszyscy Bayraktary podziwiają, a już w ubiegłym roku!

O zakupie tureckich dronów mówił w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Polityk twierdzi, że pomysł zakupu Bayraktarów był wyśmiewany “przez wielu polityków”. Ale teraz nikt już śmiać się nie zamierza. Inne kraje mogą nam tylko zazdrościć.

Byliśmy obśmiewani przez wielu polityków, ja też doznałem wielu przykrych sytuacji na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej, gdzie szydzono, (…) a dziś chyba już nie ma w świecie polityki osoby, która nie upominałaby się o Bayraktar TB2, który wejdzie na wyposażenie polskiego wojska już jesienią tego roku – powiedział wiceminister Skurkiewicz w Polskim Radiu.

– Rozpoczynając negocjacje ze stroną turecką odnośnie bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar, mieliśmy świadomość tego, że to broń naprawdę sprawdzona na polu walki. Ona naprawdę, według naszych informacji, rewelacyjnie się spisywała. Stąd też decyzja – zapewnił polityk.

Drony Bayraktar to już legenda

Bayraktar TB2 to bezzałogowe, rozpoznawczo-bojowe systemy latające (drony) produkowane w Turcji. Mogą pokonywać długie dystanse i atakować wroga. Obsługują pociski o zasięgu nawet 10 km.

 

Źródło: Planeta.pl

Podobne artykuły