28 July, 2022

Podwyżki dla polityków

Podwyżki dla polityków

Przy okazji planowania przyszłorocznych wydatków Sejmu wyszło na jaw, że władza planuje też swoje podwyżki. Mają objąć nie tylko parlamentarzystów, ale też dla najważniejsze osoby w państwie – prezydenta, premiera i ministrów. To wszystko na tle ciągłego wzrostu inflacji i kryzysu energetycznego.

Inflacja to zmiana cen towarów i usług w kraju w długim okresie. To inflacja prowadzi do zmniejszenia siły nabywczej. I do tej pory w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce jest najwyższa stopa inflacji. A ponieważ działania władzy przeciwko jej wzrostowi nie są jeszcze widoczne, nie można powiedzieć, że jest to jej szczyt.

Podwyżki dla polityków

 

I oczywiście na tle inflacji jednym z rozsądnych działań jest podnoszenie wynagrodzeń, aby ułatwić ludziom znoszenie obciążeń inflacyjnych, a państwo podejmowałoby decyzje przeciwko wzrostowi inflacji. Jednak, jak pokazuje czas i stały wzrost cen, PiS już nie radzi sobie z zadaniami, które zostały im postawione.

Jednak problemem jest nie tylko inflacja, wojna na Ukrainie i zakończenie stosunków z Rosją doprowadziły do kryzysu energetycznego w całej UE, i m. in. w Polsce. Teraz władze mają problem z tym, jak przetrwać zimę. Jako rozwiązanie oferują nam oszczędzanie gazu, światła i wszystkiego, co jest możliwe. Musimy zapomnieć o normach środowiskowych. Ponownie zaczęły działać zakonserwowane elektrownie cieplne. Ale jeśli o tym pomyślisz, to wszystko krótkowzroczność obecnej władzy.

I tak Prawo i Sprawiedliwość postanowiło podnieść pensje pierwszym osobom w kraju, a mianowicie: prezydentowi, premierowi i wicepremierom, ministrom i wiceministrom, marszałkom Sejmu i Senatu, oraz senatorom i posłom.

O ile wzrosną ich pensje?

  • pensja Andrzeja Dudy wzrośnie o 2 tys. zł – z 25 do 27 tys. zł
  • premier Mateusz Morawiecki i marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu Tomasz Grodzki zarobią o 1600 zł więcej na miesiąc, zamiast 20,5 tys. zł – 22,1 tys. zł
  • pensje wicepremierów – wzrosłyby z 18,2 tys. zł do 19,7 tys. zł,
  • pensje ministrów podskoczą o 1400 zł (z 17,7 tys.zł do 19,1 tys. zł), a wiceministrów o 1250 zł,
  • posłowie i senatorowie zarobią więcej o 1000 zł (pensje wzrosną z 12,8 tys. zł do 13,8 tys. zł)

A jaka jest płaca minimalna z odliczeniem podatku w Polsce? W 2022 roku było 2364 złotych, a w 2021 było 2062 złotych. Różnica wynosi tylko 302 zł, natomiast u prezydenta różnica wynosi właśnie płacę minimalną państwa. I to pomimo tego, że prezydent może również liczyć na szereg innych przywilejów. Głowie państwa przysługuje całodobowa ochrona Służby Ochrony Państwa, stroje na oficjalne wydarzenia, możliwość podróżowania śmigłowcami, samolotami i limuzynami. Prezydent ma też do swojej dyspozycji rezydencje, m.in. w Wiśle, Ciechocinku i na Mierzei Wiślanej. Ale najwyraźniej to mu nie wystarczy.

Wygląda na to, że PiS już nie wie, co mają robić. Bo budżet państwa zamiast tego żeby wzmacniać gospodarkę i walczyć z kryzysem energetycznym idzie do kieszeni władz i uchodźców z Ukrainy.

Podobne artykuły