26 January, 2022

PiS rozważało użycie wojska podczas protestów Strajku Kobiet? “Potwierdzam, że tak było”

PiS rozważało użycie wojska podczas protestów Strajku Kobiet? "Potwierdzam, że tak było"

PiS rozważało wysłanie wojska na ulice podczas protestów Strajku Kobiet? – Potwierdzam, że tak było – mówił we wtorek w TVN24 Jarosław Gowin. Przeciw temu rozwiązaniu miał się opowiadać m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Podczas protestów Strajku Kobiet po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji PiS rozważało wyprowadzenie wojska na ulice – twierdzi Jarosław Gowin. Lider Porozumienia w TVN24, w pierwszym wywiadzie po chorobie, potwierdził treść jednego z e-maili, który miał wyciec ze skrzynki Michała Dworczyka.

PiS chciało wojska na ulicach? Gowin: na szczęście zapobiegliśmy temu

Gowin powiedział, że Jarosław Kaczyński najbardziej boi się “utraty władzy, a właściwie tego, co jego zdaniem nastąpi potem”. – Czyli czasu rozliczeń, komisji śledczych, dochodzeń prokuratorskich. Dlatego jest tak zdeterminowany, żeby utrzymać władzę za wszelką cenę – podkreślił były wicepremier.

Pytany w rozmowie z “Faktami” TVN, gdzie prezes PiS pokazał taką determinację, wspominał sytuację po ogłoszeniu wyroku TK ws. aborcji w październiku 2020 roku. Przez cały kraj przetoczyła się wówczas fala protestów Strajku Kobiet.

— Z e-maili Michała Dworczyka wiadomo, że gdy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji pojawiły się masowe demonstracje, w kierownictwie PiS rozważano wyprowadzenie na ulice wojska. Potwierdzam, że tak było. Na szczęście zapobiegliśmy temu wraz z premierem Morawieckim i wspomnianym ministrem Dworczykiem. O ile mi wiadomo, przeciw był też premier Piotr Gliński — mówił we wtorek Jarosław Gowin.

Przypomnijmy, z treści e-maila datowanego na 27 października 2020 roku, którego nadawcą miał być Michał Dworczyk, a adresatami m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz rzecznik rządu Piotr Müller, wynika, że szef KPRM opowiadał się przeciw wyprowadzaniu żołnierzy na ulice. “Użycie wojska w aktualnej sytuacji rodzi liczne ryzyka prowokacji, oskarżeń, ogromnych strat wizerunkowych dla rządu i wojska oraz budzi skrajnie negatywne skojarzenia. Obecna sytuacja powinna być zabezpieczana przez siły policyjne oraz wsparcie ze strony formacji straży pożarnej” — miał pisać Dworczyk.

We wtorkowym wywiadzie w TVN24 Jarosław Gowin ogłosił powrót do polityki. Lider Porozumienia potwierdził, że przyczyną jego hospitalizacji była depresja. Gowin w listopadzie 2021 trafił do szpitala. – Pokonałem chorobę. Czuję się silniejszy niż kiedykolwiek – powiedział.

Źródło: RadioZET.pl

Podobne artykuły