14 April, 2022

PiS chce kupować gaz od Putina. Sejm podjął decyzję

PiS chce kupować gaz od Putina. Sejm podjął decyzję

Sejm odrzucił propozycję Senatu, zakazującą importu gazu z Rosji oraz Białorusi. Politycy PiS ocenili ten pomysł jako “zły i szkodliwy”, gdyż mógłby wpłynąć na kolejną podwyżkę cen paliw. Polska całkowicie natomiast zrezygnuje z rosyjskiego węgla.

W środę Sejm zajmował się ustawą sankcyjną, która zakazuje wprowadzania do Polski węgla oraz koksu pochodzącego z Białorusi i Rosji. Złamanie zakazu będzie wiązało się z karą do nawet 20 milionów złotych.

Dzień wcześniej Senat zaproponował 30 poprawek do omawianej ustawy. Część z nich została jednak odrzucona, w tym jedna z najważniejszych dotycząca zakazu importowania LPG z Białorusi oraz Rosji. Odrzucenie poprawki poparło 230 posłów, 217 było przeciw, natomiast 8 wstrzymało się od głosowania.

PiS chce rosyjski gaz

Przed rozpoczęciem głosowania poseł PiS Jacek Sasin stwierdził, że pomysł Senatu, zakładający rezygnację z rosyjskiego LPG jest “zły i szkodliwy”. Jak podkreślił, zmiana uderzyłaby w najmniej zamożnych obywateli. Polityk dodał również, że w obecnej sytuacji świadome podwyższanie cen gazu byłoby “okrutne”.

Sasin poinformował, że krajowa produkcja LPG pokrywa zaledwie 20 proc. polskiego użycia, natomiast 65 proc. gazu importujemy z Rosji. Zgodnie z zapowiedziami PiS, do końca roku Polska ma całkowicie odejść od importu rosyjskich surowców energetycznych.

Źródło: Planeta.pl

 

Podobne artykuły