19 March, 2021

Ojciec Rydzyk stanie przed sądem. Chodzi o finansowanie fundacji Lux Veritatis

Ojciec Rydzyk stanie przed sądem. Chodzi o finansowanie fundacji Lux Veritatis

Zarząd fundacji Lux Veritatis – w skład którego wchodzi m. in. Tadeusz Rydzyk – stanie przed warszawskim sądem w sprawie karnej dotyczącej nieudzielania informacji na temat wydatkowania publicznych pieniędzy.

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd fundacji Lux Veritatis złożyli w prokuraturze członkowie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Powodem było nieujawnienie przez fundację wydatków finansowanych z publicznych pieniędzy.

 

Zawiadomienie trafiło do prokuratury już w 2018 roku, jednak ta do dzisiaj nie wszczynała dochodzenia. Sprawą zajmie się teraz sąd. Rozprawa w sprawie karnej przeciwko zarządowi fundacji Tadeusza Rydzyka została zaplanowana na 9 kwietnia w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli.

 

Fundacja Tadeusza Rydzyka w przeszłości często otrzymywała wsparcie dla swojej działalności z budżetu państwa. W ciągu dwóch lat na przedsięwzięcia Rydzyka Ministerstwo Kultury przekazało 307 tys. zł, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 105 tys., Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 335 tys., a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 172 tys.

 

Przypomnijmy, że na początku 2021 roku “Gazeta Wyborcza” ujawniła, że na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II fundacja Lux Veritatis dostała ponad 24 mln złotych, a kolejne 60 milionów na przygotowanie w muzeum wystawy stałej. Łącznie fundacja w latach 2019-2021 miała otrzymać z Ministerstwa Kultury aż 120 mln zł.

 

Oprócz Tadeusza Rydzyka na ławie oskarżonych muszą stawić się pozostali członkowie zarządu fundacji – Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk. Rydzyka i innych członków zarządu jego fundacji będzie reprezentować kancelaria Kopeć-Zaborowski z Warszawy. Adwokat Maciej Zaborowski, znany jest jako adwokat Zbigniewa Ziobry, którego reprezentował w sprawie przeciwko Beacie Morawiec.

 

Źródło: naTemat

 

Podobne artykuły