01 December, 2021

Nowe zasady na granicy polsko-białoruskiej. Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie

Nowe zasady na granicy polsko-białoruskiej. Mariusz Kamiński wydał rozporządzenie

Mariusz Kamiński wprowadził zakaz przebywania na takim samym obszarze, w jakim obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią. Nowe zasady mają obowiązywać od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku – wynika z opublikowanego rozporządzenia MSWiA.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Zakaz przebywania w 183 przygranicznych miejscowościach

W rozporządzeniu MSWiA zapisano, że zakaz zostanie wprowadzony przy granicy z Białorusią na okres od 1 grudnia do 1 marca przyszłego roku. Z załącznika do rozporządzenia wynika, że obejmie on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Zmiany na granicy polsko-białoruskiej

W Dzienniku Ustaw opublikowano również rozporządzenia dotyczące używania przez Straż Graniczną plecakowych miotaczy gazu oraz zakazu noszenia broni przy granicy z Białorusią. Pierwsza nowelizacja dopuszcza używanie przez funkcjonariuszy SG chemicznych środków obezwładniających (ręczne i plecakowe miotacze substancji obezwładniających, granaty łzawiące i inne urządzenia przeznaczone do miotania środków obezwładniających).

“Przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem adekwatnym i proporcjonalnym. Brak możliwości jego wykorzystania mógłby powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna” – napisano w uzasadnieniu.

Kolejne rozporządzenie wprowadza czasowy zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym, każdego rodzaju broni na terenie województw podlaskiego i lubelskiego przyległym do granicy państwowej z Białorusią.  Zakaz ma poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy służb państwowych oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe na granicy państwowej, a także mieszkańców strefy nadgranicznej – zakłada MSWiA.

Źródło: RadioZET.pl

 

Podobne artykuły