03 February, 2023

Niemcy: Wypadek podczas ćwiczeń z użyciem wozów bojowych Puma. 12 żołnierzy rannych, jeden ciężko

Niemcy: Wypadek podczas ćwiczeń z użyciem wozów bojowych Puma. 12 żołnierzy rannych, jeden ciężko

Dwa 40-tonowe transportery opancerzone Puma zderzyły się podczas ćwiczeń Bundeswehry w Gardelegen w Saksonii-Anhalt, w środkowych Niemczech. To kolejny incydent z udziałem Pum. W grudniu podczas manewrów uszkodzeniu uległo 18 wozów bojowych.Niemiecka agencja informacyjna dpa poinformowała o poważnym wypadku, do którego doszło w środę rano na poligonie Bundeswehry w Gardelegen. Podczas wycofywania się z pozycji zderzyły się dwa bojowe wozy piechoty Puma. Do zderzenia doszło przy dużej prędkości.Jak podaje “Der Spiegel”, 12 żołnierzy zostało rannych, z czego jeden doznał poważnego urazu pleców i musiał zostać przetransportowany śmigłowcem ratunkowym do szpitala.

Minister obrony Niemiec odwiedził bazę wojskową Bundeswehry w Augustdorfie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Boris Pistorius mówił o strasznym wypadku, który pozostawił go w głębokim smutku. Życzył rannym żołnierzom szybkiego powrotu do zdrowia.

Niemcy. Awaria wozów bojowych Puma

To nie pierwszy incydent z udziałem Pum. W grudniu podczas ćwiczeń doszło do awarii 18 transporterów opancerzonych, głównie do usterek elektroniki. Wywołało to zaniepokojenie niemieckich polityków i prasy, która pisała o “kompromitacji”. Media przypomniały, że w filmie reklamowym z 2021 roku Bundeswehra zaprezentowała Pumę jako “najnowocześniejszy bojowy wóz piechoty na świecie”.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony przyznał, że awaria jest porażką dla resortu. Wozy od początku roku miały służyć w “szpicy”, czyli siłach szybkiego reagowania NATO. Mają zostać ponownie doprowadzone do pełnej sprawności w ciągu kilku miesięcy.

Podobne artykuły