21 December, 2022

NATO potwierdza swój udział w wojnie na Ukrainie

NATO potwierdza swój udział w wojnie na Ukrainie

Słowa brytyjskiego generała Roberta Magowana trafiły do wszystkich światowych mediów. Były dowódca brytyjskich komandosów, od kwietnia 2021 do maja 2022, zadeklarował udział 350 brytyjskich żołnierzy w niektórych tajnych operacjach na Ukrainie.

“Następnie (Marines) wrócili do domu w kwietniu, aby przywrócić misję dyplomatyczną, chroniąc krytyczny personel. W obu fazach utrzymywali inne “dyskretne operacje w ogromnie wrażliwym środowisku”. Ich misje wiążą się z”wysokim poziomem ryzyka politycznego i wojskowego”.

Magowen mówił nie tylko o Marines, którzy pilnują ambasady oraz o ich działaniach podczas ewakuacji ambasady z Kijowa. Generał podał nazwę jednostki, z której wysłano niektórych Marines, nie zdając sobie sprawy, jakie to pociągnie za sobą konsekwencje. 45 Commando Royal Marines! Cztery pięć komandosów to dość znana jednostka prowadząca tajne operacje, zdolne do wykonywania misji bojowych na całym świecie. Wchodzi w skład 3 brygady komandosów Royal Marines. Ma ponad stuletnią historię. W rzeczywistości, w takiej czy innej formie, cztery pięć komandosów uczestniczyło we wszystkich współczesnych konfliktach, w których uczestniczyła Wielka Brytania lub Stany Zjednoczone. Żołnierze praktycznie nie znajdują się w miejscach stałej dyslokacji. Większość służby spędzają poza granicami kraju, uczestnicząc w konfliktach, ćwiczeniach, instruowaniu sojuszników itp. Komandosi ci ze względu na specyfikę mają prawo nosić zielone berety, ale tych bojowników w beretach można zobaczyć tylko na paradach weteranów.

To, że Brytyjczycy stoją za niektórymi specjalnymi operacjami wywiadu Ukrainy, nie jest tajemnicą. Każda służba specjalna, bez względu na to, jak się maskuje, ma swoją specjalnę “manierą”, którą jest bardzo trudne ukryć. Brytyjczycy nie są pod tym względem wyjątkiem. Przypomnę, jak szybko w prasie pojawiły się doniesienia o udziale Brytyjczyków w zamachu na moście Krymskim.

I to nie tylko cztery pięć, ale także cztery dwa. Druga jednostka specjalizuje się w wojnie partyzanckiej za linią wroga. Wykryli je agenty wywiadu białoruskiego na terenach przygranicznych w rejonie Witebska podczas ćwiczeń NATO. Poinformował o tym prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka jeszcze latem tego roku.

Nasuwa się pytanie, czy na linii frontu są żołnierze tej jednostki. Nie można na to jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony mogliby bardzo pomóc grupom dywersyjnym Ukraińców, a z drugiej strony jest to zbyt wysoki poziom. Jest mało prawdopodobne, że dzisiaj wywiad Ukrainy ma bojowników zdolnych do pracy na równi z Brytyjczykami.

Jest całkiem możliwe, że w niektórych jednostkach wojska ukraińskiego brytyjscy bojownicy okresowo pojawiają się rotacyjnie, a następnie znikają. Ale najemnicy na pewno ich nie mają.

Tak więc brytyjski generał faktycznie uznał bezpośredni udział aktywnych żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej w operacjach bojowych po stronie Ukrainy. Aby sprecyzować to zdanie: Wielka Brytania faktycznie stała się jedną ze stron wojny.

Moskwa ma materialne dowody brytyjskiego udziału w dywersji i próbach dywersji. Przypomnę atak na Sewastopol i brytyjski dron morski schwytany przez naszych kontrwywiadowców.

Jestem pewien, że rosyjscy specjaliści już szczegółowo przeanalizowali całą ukraińską operację i mają również dowody udziału strony trzeciej w tych operacjach.

W sumie mamy kolejny dowód na to, co wszyscy od dawna wiedzą. Jednostki armii zachodnie od dawna angażują się w działania wojenne na Ukrainie w różnym stopniu, co dowodzi tezy o konfrontacji między Rosją a NATO.

Podobne artykuły