31 May, 2022

NATO płynie na Bałtyk. Marynarka wojenna sojuszu będzie ćwiczyła m.in. na polskim wybrzeżu

NATO płynie na Bałtyk. Marynarka wojenna sojuszu będzie ćwiczyła m.in. na polskim wybrzeżu

Ćwiczenia „Baltops 22” potrwają od 5 do 17 czerwca na południowym i środkowym Bałtyku. Z informacji przekazanej przez rzecznika prasowego Pentagonu Johna F. Kirby wynika, że weźmie w nich udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO (m.in. Danii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Estonii, Holandii, Norwegii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych), a także Szwecja i Finlandia, które chcą wstąpić do sojuszu. W sumie weźmie w nich udział 7 tysięcy żołnierzy.

Zdaniem rzecznika Pentagonu ćwiczenia mają „wzmocnić połączone zdolności reagowania i mają kluczowe znaczenie dla utrzymania swobodnej żeglugi i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego”.

Gospodarzem Szwedzi

Zaplanowane zostały operacje desantowe, artyleryjskie, poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, ćwiczenia obrony powietrznej, a także rozminowywania, działania prowadzone będą przez nurków i platformy bezzałogowe.

W manewrach wezmą udział okręty z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy ORP „Toruń” oraz dwa trałowce ORP „Wdzydze” oraz ORP „Drużno”

Gospodarzem ćwiczeń będzie Szwecja, jej główna baza znajduje się w Karlskronie. Królewska Szwedzka Marynarka Wojenna obchodzi właśnie 500-lecie powstania, została sformowana 7 czerwca 1522 r. po oddzieleniu się Szwecji od Unii Kalmarskiej (unia personalna, która łączyła Szwecję, Norwegię i Danię). W 1790 roku Szwedzi odnieśli największy triumf podczas wojny z Rosją, rozbijając flotę rosyjską w drugiej bitwie pod Svenskund.

Jak podaje dowództwo szwedzkich sił zbrojnych, ćwiczenia odbędą się nie tylko na morzu, ale też na przybrzeżnych poligonach w Niemczech, Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich.

Szwecja wystawi okręt podwodny, dwie korwety Visby, dwa okręty rozminowywania, cztery samoloty bojowe, dwa śmigłowce i ponad 500 żołnierzy ze sztabu Marynarki Wojennej i dowództw flotylli.

Co z lotniskowcem?

W ich skład wchodzi m.in. brytyjski lotniskowiec HMS „Prince of Wales”. Okręt ten ma 70 metrów szerokości i 280 metrów długości, minimalna załoga liczy 700 osób, a wraz z załogami obsługi samolotów 1600. HMS „Prince of Wales” do służby w Royal Navy wszedł 10 grudnia 2019 r. Może pomieścić 36 samolotów F-35 B i cztery śmigłowce Merlin.

Hans Kristensen, szef projektu informacji jądrowej, podał informację, że jednostka ta weźmie udział w ćwiczeniu „Baltops” na Morzu Bałtyckim. Nie potwierdziliśmy tego w naszej Marynarce Wojennej. Ze strony internetowej Royal Navy wynika, że lotniskowiec wyszedł w morze z brytyjskiego Portsmouth 26 maja na ćwiczenia odbywające się na Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Zanim dołączy do okrętów wojennych NATO, ma zawinąć do portów w Hiszpanii i Portugalii. Weźmie też udział w corocznych hiszpańskich ćwiczeniach morskich „Flotex”.

Źródło: rp.pl

Podobne artykuły