28 July, 2022

NASA: Rosja przekazała, że pozostanie na ISS do czasu zbudowania własnej stacji orbitalnej

NASA: Rosja przekazała, że pozostanie na ISS do czasu zbudowania własnej stacji orbitalnej

Rosjanie chcą zostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przynajmniej do czasu zbudowała własnej stacji orbitalnej – powiedziała w środę szefowa operacji kosmicznych NASA Kathy Lueders w rozmowie z agencją Reutera.

Nowo mianowany dyrektor generalny Roskosmosu Jurij Borysow zaskoczył wypowiedzią, w której stwierdził, że Rosja zdecydowała o opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej “po 2024 roku”. Dodał, że strona rosyjska do tego czasu zacznie formować własną stację orbitalną.

Kathy Lueders, szefowa NASA ds. operacji kosmicznych powiedziała w wywiadzie dla agencji Reutera, że rosyjscy urzędnicy wyjaśnili we wtorek, że Roskosmos pozostanie w partnerstwie do czasu zbudowania przez Rosję własnej stacji orbitalnej o nazwie ROSS.

– Nie otrzymujemy żadnych wskazań na jakimkolwiek poziomie roboczym, że zaszły jakiekolwiek zmiany – powiedziała Lueders. Dodała, że relacje NASA z Roskosmosem pozostają takie “jak zwykle”.

Departament Stanu USA: niefortunny rozwój sytuacji

Zaskoczenie rosyjską zapowiedzią wyraził Departament stanu USA. – To niefortunny rozwój sytuacji, biorąc pod uwagę krytyczne znaczenie pracy naukowej wykonywanej na ISS, cenną profesjonalną współpracę naszych agencji kosmicznych przez lata, zwłaszcza w świetle odnowionego porozumienia o współpracy w kwestii lotów kosmicznych – powiedział na briefingu prasowym rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Podobne artykuły