01 August, 2022

Najnowsze Abramsy w Polsce. Pancerne wzmocnienie z USA

Najnowsze Abramsy w Polsce. Pancerne wzmocnienie z USA

Amerykanie rozmieścili w Europie brygadową grupę bojową wyposażoną w najnowsze czołgi M1A2 Abrams SEPv3. Pojazdy tego typu pojawiły się m.in. w Polsce. Władze USA cały czas utrzymują co najmniej dwie brygady pancerne w gotowości do reagowania na zagrożenia w Europie.

Ciężki sprzęt pochodzący z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, 1. Dywizji Kawalerii, zaczął przybywać do portu w Antwerpii-Brugiii w Belgii w dniu 21 lipca, gdy jednostka rozpoczęła rozmieszczenie w Europie, a obecnie poinformowano o rozlokowaniu przynajmniej części z niego w Polsce. Brygada składa się z 4200 żołnierzy i 2700 jednostek wyposażenia do rozmieszczenia na europejskim teatrze działań, aby zastąpić 1. Brygadę Pancerną 3. Dywizji Piechoty, która została alarmowo przerzucona do Europy na przełomie lutego i marca, i która powraca do Stanów Zjednoczonych.

Sprzęt przybył między innymi na pokładzie komercyjnego statku towarowego ARC Integrity, którego podróż rozpoczęła się w porcie Corpus Christi w Teksasie. Zespół złożony ze specjalistów ds. transportu, logistyki i wsparcia z 21. Dowództwa Utrzymania Teatru, 598. Brygady Transportowej (SDDC) i jednostek Belgijskich Sił Zbrojnych koordynował odbiór, rozmieszczenie i dalsze przemieszczanie sprzętu w porcie. Obiekt w Antwerpii-Brugii jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych portów morskich na świecie z długą tradycją wspierania sił armii amerykańskiej.

Około 300 żołnierzy armii amerykańskiej i pracowników cywilnych działało na terenie portu w celu bezpiecznego i skutecznego wyładunku sprzętu brygady ze statków przybywających do Antwerpii-Brugii oraz dalszego koordynowania jego transportu do lokalizacji w Europie różnymi środkami transportu. To skomplikowana i złożona misja wymagająca szczegółowej, ciągłej koordynacji z wieloma jednostkami armii, partnerami, wspierającymi ruch, oraz urzędnikami państwa-gospodarza w porcie.

Amerykanie podkreślają, że zdolność do przemieszczenia pancernej brygady bojowej z Fort Hood do Europy to przykład możliwości amerykańskiego rozmieszczania w skali globalnej, a także demonstracja zdolności armii do prowadzenia strategicznego przemieszczania jednostek na teatr działań w celu wsparcia operacji i misji. Pokazuje to jak wielkie ilości sprzętu i ludzi mogą zostać wysłane z USA do Europy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Podobne artykuły