04 April, 2022

“Może temat wróci”. Kaczyński znowu mówi o misji NATO w Ukrainie

"Może temat wróci". Kaczyński znowu mówi o misji NATO w Ukrainie

“Natowska czy inna międzynarodowa obecność wojskowa w pewnych rejonach bardzo by Ukraińcom pomogła. Może temat wróci” – ocenił w rozmowie z tygodnikiem “Sieci” prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński, nawiązując do swojej propozycji przedstawionej kilka tygodni temu w Kijowie. “Po tych deklaracjach, które padły, i tych, które nie padły w Warszawie, jest jasne, że dzisiaj Stany Zjednoczone nie są na to gotowe” – przyznał.

Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem “Sieci” przyznał, że miał świadomość, iż jego pomysł ma ograniczone szanse na realizację. Ale jako polityk uważający, że należy wykorzystać każdą szansę, by ratować Ukrainę, postanowiłem skorzystać i z tej – tłumaczył.

Lider PiS-u nazwał rosyjską agresję na Ukrainę “typową wojną zastępczą”. W gruncie rzeczy to jest wojna wydana Zachodowi przez Rosję. Ale Zachód jest, jaki jest – dodał. Pytany, czy Zachód nie chce przyjąć do wiadomości, że Putin z nim walczy, Kaczyński odparł:

“Do wiadomości przyjmuje, rozumie, co się dzieje, ale nie chce wyciągnąć z tego koniecznych wniosków, podjąć decyzji idących dużo dalej, niż te dotąd podjęte”. Niekiedy z powodu obiektywnych obaw przed pogorszeniem własnego poziomu życia, czasami ze strachu przed rozlaniem się konfliktu. A trzeba też jasno powiedzieć, że część elit zachodnich jest po prostu skorumpowana. Rosjanie mają siłę niekontrolowanych i bardzo dużych pieniędzy, państwowych i półpaństwowych, należących do oligarchów, które mogą na takie cele wydawać. Za setki miliardów takich pieniędzy można kupić wiele, także wielu ludzi. Zwłaszcza w świecie, w którym życie jest zdefiniowane jako użycie, a nie służba. Politycy też temu ulegają. Ci gorsi jeszcze w czasie rządów, ci lepsi po zakończeniu karier. Choć także i w tych przypadkach często już o tych przyszłych zarobkach myślą, a to wpływa na ich postawę – ocenił wicepremier. Zachód oczywiście ma pieniądze dużo większe, ale są one zawsze znaczone, nie da się ich wydawać jawnie i bez konsekwencji na łapówki. Dziś prowadzi to do konsekwencji prawnych, także dla koncernów dokonujących takich operacji – dodał.

Zapytany, czy Polska jest bezpieczna, Kaczyński zwrócił uwagę, że

“jesteśmy w NATO, nieustannie słyszymy zapewnienia o sile tych gwarancji”. Sam wielokrotnie je słyszałem bezpośrednio od ambasadorów amerykańskich, którzy jeśli nawet w innych sprawach zachowywali się różnie, to podkreślali: art. 5 traktatu północnoatlantyckiego jest święty, jak zostaniecie napadnięci, będziemy was bronili – dodał lider PiS.

Na uwagę, że teraz te same słowa powtórzył w Warszawie Joe Biden, zaznaczając, że “to święte zobowiązanie”, Kaczyński zwrócił uwagę, że “Rosjanie to słyszą, muszą to brać pod uwagę”. Ale czy w ich planach nie jest spróbowanie, czy ten art. 5 naprawdę działa? Tego nie jestem pewien. Stąd dużo lepiej by było, gdybyśmy mieli już zrealizowany do końca nasz program wojskowy – zauważył.

Źródło: rmf24.pl

Podobne artykuły