25 October, 2021

Marsz Niepodległości się odbędzie? Wojewoda podjął decyzję

Marsz Niepodległości się odbędzie? Wojewoda podjął decyzję

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował PAP o podpisaniu decyzji o rejestracji zgromadzenia cyklicznego “Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. O sprawie jako pierwszy poinformował portal rp.pl.

Marsz Niepodległości w 2021 roku stanął pod znakiem zapytania, gdy okazało się, że  wygasła zgoda na organizację zgromadzenia cyklicznego, a na trasie przemarszu od ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie osoba prywatna zgłosiła zgromadzenie. Reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski nieoficjalnie ustalił, że za wnioskiem stoi Ogólnopolski Strajk Kobiet.

– Wojewoda mazowiecki niebawem, może lada chwila wyda decyzję i po prostu tamtego wydarzenia nie będzie – mówił w środę prezes Marszu Niepodległości i szef Straży Narodowej Robert Bąkiewicz.

Jak się okazało, miał rację.

Marsz Niepodległości w 2021 roku. Wojewoda mazowiecki wydał zgodę

W czwartek rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała PAP, że wniosek o wyrażenie zgody na organizowanie zgromadzenia cyklicznego 11 listopada wpłynął do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Filipowicz przypomniała, że zgodnie z Prawem o zgromadzeniach wojewoda wydaje decyzję nie później niż na pięć dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzenia.

Bąkiewicz powiedział PAP, że wniosek został złożony trzy tygodnie temu do wojewody mazowieckiego.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem o dalszą rejestrację zgromadzenia cyklicznego. Nie ma żadnych powodów, żebyśmy otrzymali decyzję odmowną. Spełniamy wszystkie warunki i spokojnie czekamy na decyzję – powiedział. Dodał też, że marsz będzie szedł taką samą trasą, jak co roku.

Zgodnie z Prawem o zgromadzeniach “wojewoda wydaje decyzję w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń, biorąc w szczególności pod uwagę okoliczność wcześniejszego organizowania zgromadzeń przez wnioskodawcę oraz cel cyklicznego organizowania zgromadzeń”.

Ponadto – zgodnie z ustawą – jeżeli wojewoda wydał zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie, organ gminy, w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji o zgromadzeniu cyklicznym wydaje decyzję o zakazie tego innego zgromadzenia.

W środę media informowały o zgłoszeniu przez osobę prywatną innego zgromadzenia na trasie i w terminie, gdy w Warszawie cyklicznie odbywał się Marsz Niepodległości. – Wojewoda mazowiecki niebawem, może lada chwila wyda decyzję i po prostu tamtego wydarzenia nie będzie – mówił wtedy Bąkiewicz.

Źródło: RadioZET.pl

 

Podobne artykuły