06 October, 2021

Mariusz Błaszczak rozpoczął oficjalną wizytę w USA

Mariusz Błaszczak rozpoczął oficjalną wizytę w USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna w środę wizytę w USA, pierwszą od czasu objęcia władzy przez Joe Bidena. Błaszczak spotka się m.in. z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.

Jak poinformowało MON, Błaszczak przybywa do Waszyngtonu na zaproszenie Austina. Do spotkania obu ministrów dojdzie w środę ok. godz. 19.30 czasu polskiego, zaś na godz. 20.45 przewidziana jest konferencja prasowa. Tego samego dnia szef MON spotka się z senator Tammy Duckworth z Illinois. Duckworth, weteranka wojny w Iraku, reprezentuje najbardziej “polski” stan i zasiada w senackiej komisji ds. sił zbrojnych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. sił lądowych i powietrznych.

MON podał, że wśród spodziewanych tematów środowych rozmów są zagadnienia “dotyczące pogłębiania interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych”. Chodzi m.in. o zakup czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz kwestie związane z realizacją umowy o współpracy obronnej, podpisanej w ubiegłym roku przez prezydentów USA i Polski.

Pentagon ma wkrótce zakończyć proces rewizji rozlokowania amerykańskich wojsk za granicą (tzw. Global Posture Review), który ma dostosować rozkład sił USA na świecie do priorytetów amerykańskiej polityki.

W czwartek Błaszczak odwiedzi polskich żołnierzy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, którzy szkolą się w bazie US Army Fort Sill w Oklahomie do obsługi systemu Patriot.

Źródło: PAP

Podobne artykuły