Kryzys energetyczny. Kanclerz Niemiec zadecydował o przyszłości trzech elektrowni atomowych
Trzy ostatnie elektrownie atomowe w Niemczech miały zostać zamknięte z końcem tego roku, ale po wybuchu wojny w Ukrainie przedłużono ich istnienie. W środę minister gospodarki poinformował o decyzji kanclerza Olafa Scholza, zgodnie z którą ostateczna rezygnacja z energetyki jądrowej nastąpi w kwietniu 2023 roku.
31 grudnia 2022 roku ostatnie trzy elektrownie atomowe w Niemczech miały na dobre przestać działać. Po ataku Rosji na Ukrainę, gdy w górę poszły ceny energii, a płynność dostaw stanęła pod znakiem zapytania, niemiecki rząd zadecydował o przedłużeniu funkcjonowania tych elektrowni.
W sumie wytwarzają one około 6 proc. potrzebnej w kraju energii elektrycznej.
Minister gospodarki RFN Robert Habeck (Zieloni) poinformował w środę, że kanclerz Olaf Scholz podjął ostateczną decyzję o całkowitym wstrzymaniu pracy trzech elektrowni w połowie kwietnia 2023 r.
Szef resortu gospodarki wyraził zadowolenie, że kanclerz Scholz „nareszcie” postanowił, że elektrownie będą eksploatowane tylko do końca tej zimy, ale „nie później”.
Wygaszanie niemieckiej energetyki jądrowej rozpoczęto w 2002 roku
Jeszcze pod koniec 2021 roku wydawało się, że proces wygaszania niemieckiej energetyki jądrowej jest prawie zakończony. Do historii przeszły elektrownie jądrowe Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen C, tym samym z niemieckiego systemu energetycznego zniknęły 4 gigawaty mocy. Taką samą moc mają 3 kolejne elektrownie, które miały zostać zamknięte z końcem tego roku.
Jeszcze w roku 2000 energetyka jądrowa produkowała w Niemczech 29,5 proc. energii elektrycznej. W 2020, już po zamknięciu większości bloków jądrowych – tylko 11.4 proc.
O odejściu od atomu zadecydowała koalicja SPD-Zieloni rządząca w Niemczech w latach 1998–2005.
W roku 2000 zawarto porozumienie z największymi niemieckimi koncernami energetycznymi. Ustalono wtedy, że ostatnia elektrownia zostanie zamknięta w roku 2022. W dokumencie ustanowiono też zakaz budowy jakichkolwiek nowych elektrowni jądrowych. W 2002 roku porozumienie to, które w gruncie rzeczy było planem likwidacji niemieckiej energetyki jądrowej, nabrało mocy wiążącej. stało się wiążące.