06 April, 2023

Ile schronów znajduje się w Polsce. Straż Pożarna: Ukryć może się nawet 47 mln osób

Ile schronów znajduje się w Polsce. Straż Pożarna: Ukryć może się nawet 47 mln osób

Dziś przedstawiono wyniki inwentaryzacji schronów i miejsc ukrycia na terenie Polski. – W naszym kraju może się w schronach profesjonalnych ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób – powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Zaprezentowano także aplikację pozwalającą znaleźć miejsce ukrycia w pobliżu swojego zamieszkania.

Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, na konferencji, na której przedstawione zostały efekty inwentaryzacji schronów, zaznaczył, że ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie.

Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia – powiedział wiceszef MSWiA.

Aplikacja znajduje się na stronie schrony.straz.gov.pl

W jego ocenie aplikacja jest dobrym, powszechnym narzędziem. – Można będzie od dziś z niej korzystać. Mam nadzieję, że takich potrzeb, oczywiście, nie będzie – dodał.

Duże zadanie dla strażaków

Wąsik podkreślił, że inwentaryzacja trwała od października 2022 roku do lutego 2023 roku.

To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP – zaznaczył.

Jak wyjaśnił, wszystkie budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia (czyli schrony niehermetyczne) oraz miejsca doraźnego schronienia.

Wąsik zastrzegł, że inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Inwentaryzacji nie podlegały – jak dodał – tego typu obiekty w budynkach prywatnych.

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zaznaczył, że to było ogromne wyznanie dla PSP.

PSP ma niezwykle wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej Pożarniczej mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń – powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Dodał, że PSP była przygotowana do takiego zadania.

Oczywiście było to nowe wyzwanie. Trwało ono 85 dni, ponad 171 tys. godzin roboczych – stwierdził Komendant Główny PSP.

Ile schronów znajduje się w Polsce?

Zaznaczył też, że w Polsce przez ostatnich sześć, czy siedem dekad nikt nie podejmował się tego tematu. “Jest to pierwszy krok akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić” – wskazał.

Komendant Główny PSP zaznaczył, że jeśli chodzi o tzw. schrony profesjonalne to w naszym kraju może się w nich ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób.

Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób – powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Zauważył również, że straż pożarna badała schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych. “Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń” – stwierdził.

Zaznaczył, że dla każdego obywatela jest przewidziane 1,5 metra kwadratowego, a wiele tych miejsc jest naprawdę w bardzo dobrym stanie.

Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku najmniej, na Warmii i Mazurach – powiedział.

Wyjaśnił też, na czym polega różnica pomiędzy różnymi rodzajami schronień.

Miejsca doraźnego schronienia to są to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły – miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. Miejsca ukrycia to są niehermetyczne schrony czyli nie spełniają znamion schronu. Schrony, których jest około 2 tysięcy, to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami.

Podobne artykuły