17 March, 2022

Eksperci miażdżą sposób prac nad Polskim Ładem. “Posłowie nie mogli wiedzieć, nad czym głosują”

Eksperci miażdżą sposób prac nad Polskim Ładem. "Posłowie nie mogli wiedzieć, nad czym głosują"

“Legislacyjne pendolino” — tak o sposobie stanowienia prawa w Polsce mówią eksperci firmy Grant Thornton. Jako przykład podają Polski Ład, który był głosowany w największym pośpiechu. “Parlamentarzyści głosowali w ciemno – nie mogli wiedzieć, za jakimi rozwiązaniami tak naprawdę oddają głos” — twierdzą eksperci.

Jak wynika z analizy Grant Thornton, w 2021 r. w Polsce przygotowano prawie 21 tys. stron nowego prawa. To o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

“Blisko 21 tys. stron nowego prawa oznacza, że przedsiębiorca lub obywatel, który chciałby mieć pewność, że jest na bieżąco ze zmianami w prawie, w 2021 roku musiałby każdego dnia roboczego na samo czytanie aktów prawnych poświęcić 2 godziny i 46 minut (przy optymistycznym założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzebne są 2 minuty)” — wylicza Grant Thornton.

Ale nie sama liczba robi tutaj największe wrażenie. Jeszcze większym problemem jest tutaj pośpiech, z którym Sejm przyjmuje nowe ustawy.”W 2021 roku nad pojedynczą ustawą pracowano średnio zaledwie 85 dni. To co prawda o 8 i 16 dni więcej niż odpowiednio w 2019 i 2020 roku, jednak wynika to jedynie z faktu, że coraz dłużej nad projektami ustaw pracuje Senat” — czytamy w komunikacie Grant Thornton.

Najbardziej jaskrawy przykład do Polski Ład. Ta podatkowa rewolucja, która wpłynęła na pensje praktycznie wszystkich Polaków, została przeprowadzona w pośpiechu.

“Jak wynika z analizy Grant Thornton, na 9 ustaw wdrażających tę reformę, aż 8 zostało uchwalonych z naruszeniem prawa (łamiąc zapisy Regulaminu Prac Rady Ministrów), a w przypadku żadnej z nich nie przeprowadzono rzetelnych konsultacji publicznych (albo ich nie przeprowadzono w ogóle, albo miały one charakter fasadowy)” — twierdzą analitycy z firmy doradczej. Średni czas konsultacji ustaw “polskoładowych”? Raptem 9 dni.

“Co więcej, posłowie na zapoznanie się z projektem ustaw mieli średnio 10 dni przed pierwszym czytaniem. (…) Pozwala to bezpiecznie stwierdzić, że parlamentarzyści głosowali w ciemno – nie mogli wiedzieć, za jakimi rozwiązaniami tak naprawdę oddają głos” — czytamy w analizie Grant Thornton.

 

Źródło: Businessinsider.com.pl

Podobne artykuły