16 December, 2021

Awantura na spotkaniu ws. budowy CPK. “Lotnisko kosztem zwykłych ludzi”

Awantura na spotkaniu ws. budowy CPK. "Lotnisko kosztem zwykłych ludzi"

Do awantury doszło podczas spotkania mieszkańców gminy Baranów z przedstawicielami spółki Centralny Port Komunikacyjny. Rolnicy z terenów, na których ma powstać nowe lotnisko są oburzeni informacjami o lokalizacji inwestycji. Wynika z nich, że do likwidacji przewidziano aż 20 wiosek. “Rząd PiS-u chce wywłaszczać bez konsultacji” – krzyczeli niektórzy uczestnicy spotkania. Prezes spółki CPK Mikołaj Wild zapowiedział, że odtąd z mieszkańcami spółka będzie kontaktować się indywidualnie.

Spotkanie Rady Społecznej ds. CPK z przedstawicielami spółki CPK ws. preferowanego obszaru nowego lotniska odbyło się w Baranowie. Pojawili się na nim mieszańcy terenów, na których ma powstać nowe lotnisko, wspierani przez Agrounię, która prowadziła w mediach społecznościowych relację na żywo.

Niektórzy uczestnicy spotkania krzyczeli, że “kosztem rolników i zwykłych ludzi ma powstać gigantyczne lotnisko”, a “rząd PiS-u chce ich wywłaszczyć bez konsultacji”. Zebrani dopytywali się, skąd mają wiedzieć, że zaproponowany przez spółkę wariant obszarowy jest najlepszy i najmniej uciążliwy. Domagali się przybycia na spotkanie wiceministra Horały oraz prezesa spółki CPK Mikołaja Wilda.

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak mówił, że rolników rząd PiS chce kupić “za cukierki”. Tu Wersalu nie będzie. Obudźcie się – wzywał.

Horała: Jestem oburzony

Na pytania mieszkańców próbowała odpowiadać dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem Inwestycji w CPK, Katarzyna Dobrońska, która mówiła, że w atmosferze krzyków i oskarżeń nie da się kontynuować dyskusji. Ostatecznie przedstawiciel Rady Społecznej przekazał jej stanowisko: “Albo przyjedzie tu Wild, albo Horała, albo kończymy na dziś”.

Na wydarzenia zareagował na Twitterze wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Jestem oburzony zakłóceniem spotkania w Baranowie przez przyjezdnych zadymiarzy z Agrounii. Zapewniliśmy obecność kilkunastu pracowników ze spółki CPK, którzy mogli odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców. Zostało im to, niestety, uniemożliwione – napisał na Twitterze Horała.

Jak stwierdził, “te same osoby uniemożliwiają merytoryczną rozmowę z mieszkańcami i jednocześnie rozpowszechniają kłamstwa o rzekomym braku dialogu społecznego”.

Do spotkania w Baranowie odniósł się także Wild, który zapowiedział, że “od dzisiaj z mieszkańcami będziemy kontaktować się indywidualnie”. Osoby podające się za mieszkańców pod wodzą Kołodziejczaka zaatakowały pracowników CPK zaproszonych przez Radę Społeczną. Od dzisiaj RS przestaje być dla nas partnerem w dialogu, skoro nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa naszym ludziom. Odmawiamy udziału w ustawkach – napisał Wild.

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Horała, w środę mieszkańcy terenów, na których ma powstać nowe lotnisko dostali listy z informacjami o lokalizacji inwestycji. Dodał, że preferowany obszar nowego portu jest mniej więcej o połowę mniejszy od wcześniejszego obszaru rezerwacji, czy programu dobrowolnych nabyć.

Obejmuje on ok. 520 budynków mieszkalnych (…) na ok. 3 tys. 800 działek ewidencyjnych – informował wiceszef resortu infrastruktury. Dodał, że według szacunków ten teren zamieszkuje obecnie nieco ponad 1 tysiąc osób.

Jak przekazała spółka CPK, preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

Horała zapewniał, że preferowana lokalizacja spełnia m.in. kryteria środowiskowe, wymogi techniczne i ekonomiczne. Podkreślił, że ważnym czynnikiem przy wyborze tego terenu były względy społeczne. To, żeby minimalizować negatywne skutki społeczne, żeby było jak najmniej kolizji z istniejącymi zabudowaniami, żeby nie było kolizji z ważnymi obiektami kulturowymi – takim przykładem mogą być choćby cmentarze; ludzie, którzy pochowali swoich bliskich nie chcieliby, żeby teren cmentarza był przenoszony – stwierdził.

Według CPK obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości: na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości); na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości); na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły