22 October, 2021

Zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę

Zmiany w 500 plus. Prezydent podpisał ustawę

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus. Zostaną one wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Sprawdzamy, co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.

Rodzina 500 plus  to rządowy program, który jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Powstał m.in. po to, aby przyczynić się do wzrostu dzietności w Polsce. Mimo że ten cel nie został osiągnięty, to 70 proc. osób, pobierających świadczenie uważa, że rząd powinien wydawać więcej pieniędzy z kieszeni podatników na dzieci.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dud ę nowelizacja przewiduje m.in., że obsługą programu “Rodzina 500 plus” zajmie się ZUS, do tej pory były to samorządy. Nowością jest także fakt, że wnioski będzie można składać jedynie przez internet. Oznacza to również, że świadczenie będzie wypłacane tylko na konta bankowe, a nie gotówkowo.

Rodzina 500 plus. Elektroniczne wnioski i wypłaty świadczeń przelewem

500 plus każdego roku pochłania 40 mld zł z budżetu państwa. Do tego trzeba doliczyć koszty obsługi wypłaty świadczenia, które w latach 2016-2020 wyniosły ponad 1,6 mld zł. Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny wynika, że gdy program będzie obsługiwany całkowicie cyfrowo, wówczas tylko w ciągu dekady zaoszczędzimy ok. 3,1 mld zł.

Nowe przepisy sprawią, że ZUS będzie stopniowo przejmował program “Rodzina 500 plus”. W praktyce oznacza to, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. do zakończenia postępowania będą prowadzone przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego, co przełoży się na redukcję kosztów jego obsługi – Fragment komunikatu Kancelarii Prezydenta RP

A co z osobami wykluczonymi cyfrowo? Obywatele, którzy nie mają dostępu do internetu i nie obsługują komputera będą mogły skorzystać z pomocy ZUS-u. Zakład będzie miał obowiązek zorganizowania środków technicznych w swoim oddziale, siedzibie lub wyznaczonej jednostce organizacyjnej. Stanowisko będzie musiało być tak wyposażone, aby każdy chętny mógł złożyć wniosek i załączniki o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Źródło: RadioZET.pl

 

Podobne artykuły