07 April, 2022

Zaczęło się. Unia potrąca Polsce pieniądze. Na początek 138 mln zł

Polska nie chciała płacić kary zasądzonej w związku z wyrokami w sprawie Turowa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, więc Komisja Europejska odliczyła sobie części kwot od unijnych programów. Polska ma już do oddania ponad miliard złotych za niewykonanie dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeden dotyczy kopalni w Turowie, drugi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska potrąciła sobie część należnej kwoty z dwóch programów unijnych programów dla Polski. KE zaznacza, że w ten sposób realizuje swoje prawne obowiązki.

Tyle już płacimy za Turów i Izbę Dyscyplinarną SN

Portal Money.pl dowiedział się, że 15 mln euro (69 mln zł) zostało potrącone z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, który ma na celu wsparcie w obszarach zatrudnienia, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i zarządzania. Z programu mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy chcieli powrócić na rynek pomimo wcześniejszych niepowodzeń.

Kolejne 15 mln euro zostało potrącone z Regionalnego Programy Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Pieniądze mogły być przeznaczone m.in. na budowę dróg, rozwój przedsiębiorstw, rozwój kompetencji zawodowych czy pomoc matkom w powrocie do pracy.

Ministerstwo Finansów poinformowała portal Money.pl, że pomimo potraceń beneficjenci wspomnianych programów otrzymają fundusze. Nie zostaną one jednak potem pokryte ze środków Unii Europejskiej.

 

Źródło: Wprost.pl

Podobne artykuły