04 July, 2022

Zabójstwo holenderskiego dziennikarza śledczego. Zatrzymany 27-letni Polak

Zabójstwo holenderskiego dziennikarza śledczego. Zatrzymany 27-letni Polak

Holenderska policja zatrzymała 27-letniego Polaka podejrzanego o zorganizowanie zabójstwa znanego dziennikarza śledczego Petera R. De Vriesa. Do zbrodni doszło rok temu.

27-letni Polak został aresztowany. Jak poinformowała holenderska prokuratura, mężczyzna jest podejrzany o koordynowanie działań zabójców reportera.

6 lipca 2021 roku Peter R. de Vries został postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po tym, gdy opuścił studio telewizyjne RTL4. De Vries zmarł 9 dni później w szpitalu.

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o tę zbrodnię. To 36-letni Polak Kamil E. oraz 22-letni Delano G.

Delano G. odmówił składania zeznań, natomiast Polak podkreślał, że był jedynie kierowcą.

Podczas procesu ujawniono wiadomości tekstowe, które oskarżeni otrzymywali w trakcie ucieczki przed policją. Wśród nich były m.in. polecenia zniszczenia telefonów oraz połknięcia karty SIM, a także załadowanie dużego karabinu.

Prokuratura zażądała dla obu oskarżonych dożywocia.

Bezkompromisowy dziennikarz śledczy

Zamordowany dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

Peter R. de Vries był doradcą Nabila B., świadka koronnego w procesie dotyczącym narkotykowego barona Ridouana Taghiego. Proces Ridouana Taghiego i 16 współoskarżonych nazwanym jest w Holandii procesem Marengo. W sprawie tej przewijało się kilka przypadków zabójstw na ulicy i zamachów.

De Vries powiedział, że nie mógł odmówić prośbie o pomoc. Za udział w procesie trafił na mafijną listę śmierci. Był świadom zagrożenia.

We wrześniu 2019 roku prawnik Nabila – Derk Wiersum został zastrzelony przed swoim domem w Amsterdamie. Rok przed tym zabójstwem w marcu 2018 roku zginął brat Nabila – Reduan. Doszło do niego w tydzień po tym, jak Nabila B. udał się na policję z informacjami o Taghim, a władze ogłosiły, że Nabil jest głównym świadkiem w procesie Marengo.

Miesiąc przed śmiercią De Vries rozpoczął kolejną kampanię, aby zebrać milion euro na nagrodę za pomoc w odnalezieniu Tanji Groen. Ta sprawa jest jedną z wielu nierozwiązanych spraw kryminalnych, którymi się zajmował. Groen zniknęła w 1993 roku w wieku 18 lat.

De Vries prowadził także poszukiwania nastoletniej Amerykanki Natalee Holloway, która zniknęła w 2005 roku na Arubie.

Podobne artykuły