15 March, 2021

Xiaomi wygrało w sądzie z Departamentem Obrony USA

Xiaomi wygrało w sądzie z Departamentem Obrony USA

Xiaomi miało być drugą po Huawei firmą, która trafi na amerykańską czarną listę. A to oznaczałoby odcięcie firmy np. od usług Google, co dla firmy wykorzystującej system operacyjny Android oznaczałoby spore problemy.

 

Ustępująca administracja Donalda Trumpa zdecydowała się oznaczyć Xiaomi jako Chińską Komunistyczną Firmę Wojskową. A to status jeszcze gorszy, niż ten jaki przyznano Huawei.

 

Chińczycy z tą decyzją się nie zgodzili i poszli do sądu. Wyrok w sprawie zapadł w piątek 12 marca. Sędzia Rudolph Contreras uznał działania podjęte przez Departament Obrony USA za niewystarczająco uzasadnione.

 

Przypomnijmy: administracja Trumpa sugerowała Xiaomi o bycie powiązanym z i finansowanym przez chińskie wojsko. Po tej decyzji Xiaomi wydało oświadczenie.

 

Oświadczenie Xiaomi

 

Jesteśmy zadowoleni z faktu, że 12 marca br. amerykański sąd okręgowy Dystryktu Kolumbii zakazał Departamentowi Obrony USA wdrażania lub egzekwowania oznaczenia Xiaomi jako Chińskiej Komunistycznej Firmy Wojskowej. Zgodnie z przyznanym zakazem, sąd usunął w całości i ze skutkiem natychmiastowym ograniczenie nałożone przez rozporządzenie wykonawcze nr. 13959 na osoby z USA, dotyczące zakupu papierów wartościowych Xiaomi oraz wymóg zbycia papierów wartościowych przez osoby z USA.

 

Firma Xiaomi jest notowaną na giełdzie, niezależnie zarządzaną firmą, która oferuje produkty elektroniki użytkowej wyłącznie do użytku cywilnego i komercyjnego i której akcje znajdują się w obrocie publicznym.

 

Uważamy, że decyzje o uznaniu jej za Chińską Komunistyczną Firmę Wojskową są arbitralne i nieuzasadnione, a sąd zgodził się z tym stanowiskiem. Planujemy nadal domagać się, aby sąd uznał to oznaczenie za niezgodne z prawem i trwale je usunął.

 

Xiaomi jest młodą i energiczną firmą technologiczną. Od lat oferujemy wspaniałe produkty elektroniki użytkowej, takie jak smartfony i inteligentne telewizory w uczciwych cenach dla konsumentów na całym świecie. Jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi globalnymi partnerami, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii.

 

Niewykluczone, że Departament Obrony USA zamierza dalej walczyć z Xiaomi. Jednak decyzja sędziego federalnego ma zapobiec nieodwracalnym szkodom, których Xiaomi mogłoby doznać poprzez dalsze egzekwowanie decyzji Departamentu.

 

Źródło: Benchmark.pl

Podobne artykuły