20 December, 2021

“Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów”. Janina Ochojska o “torturach” polskich służb

"Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów". Janina Ochojska o "torturach" polskich służb

“Opisy takich czynów czytałam w relacjach osób, które przeżyły II wojnę światową. Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów” – europosłanka Janina Ochojska oceniła działania polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i skomentowała wpis prawnika Kamila Syllera, który pomaga migrantom na granicy polsko-białoruskiej.

Prawnik Kamil Syller, który mieszka na Podlasiu i pomaga migrantom na polsko-białoruskiej granicy, poinformował w niedzielę rano, że “w lasach znowu pojawiły się dzieci i kobiety”. W facebookowym wpisie dodał, iż “żołnierze napadli dwie osoby” z jego “sieci pomocowej”. Jego zdaniem stało się to “poza strefą (objętą zakazem przebywania – red.), na skraju lasu”.

Kamil Syller: Żołnierze zabawiają się w poniżanie ludzi

“(Żołnierze) zmusili do leżenia na mokrej ziemi. Po pewnym czasie pozwolili im klęknąć. Nie wstać. Klęknąć. Pod pozorem realizowania uprawnień bezkarnie – na razie – zabawiają się w poniżanie ludzi, z polskimi obywatelami włącznie. Zrewidowali ubrania – z przemacaniem – i plecaki. Przejrzeli telefony: kontakty, połączenia i esemesy, czyli naruszyli tajemnicę korespondencji i prawo do prywatności. Nagrali to przeglądanie. Po przyjeździe Straży Granicznej ulotnili się” – opisał.

Według Syllera “pogranicznik potwierdził naszym ludziom, że w miejscu zatrzymania nie ma strefy”. “Na pytanie, dlaczego zatem zostali zatrzymani i tak potraktowani, odpowiedział: »Z ciekawości«” – stwierdził prawnik.

"Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów". Janina Ochojska o "torturach" polskich służb

Janina Ochojska: Opisy takich czynów czytałam w relacjach z II wojny światowej

Do wpisu mężczyzny odniosła się Janina Ochojska, europosłanka KO i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. “Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom” – napisała na Twitterze.

Dodała, że “opisy takich czynów czytała w relacjach osób, które przeżyły II wojnę światową”. “Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów” – oceniła Ochojska.

Źródło: Polsatnews.pl

 

Podobne artykuły