Wielki protest przeciwko wycince. Aktywiści chcą ocalić Puszczę Bukową
W Puszczy Bukowej w województwie zachodniopomorskim trwa protest przeciw wycince drzew na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Aktywistom nie podobają się plany leśników i chcą powstrzymać wycinkę 140-letnich buków, dębów i grabów.
Aktywiści bronią Puszczy Bukowej
W proteście biorą udział przedstawiciele organizacji przyrodniczej Dziki Ruch Oporu. W sobotę zablokowali drogi dojazdowe ciężkim maszynom. Noc z soboty na niedzielę spędzili w puszczy. Jak przyznają, planują w niej zostać co najmniej przez kilka dni. Ich zdaniem nadleśnictwo w Gryfinie przeznaczyło do wycinki chronione siedliska, drzewa z dziuplami w pełni okresu lęgowego.
– Nie zgadzamy się na dewastowanie tak cennych siedlisk przyrodniczych. Gospodarka nadleśnictwa nie jest zrównoważona, wycinane są drzewa biocenotyczne, dziuplaste. To jest drzewostan ponad stuletni, Lasy Państwowe szacują jego wiek na ponad 140 lat. Cała Puszcza Bukowa jest obszarem Natura 2000, to jest jeden z najcenniejszych lasów w Polsce i taka gospodarka nie powinna być prowadzona – mówi pani Edyta, przedstawicielka Dzikiego Ruchu Oporu. Aktywistów na miejscu wspierają mieszkańcy Szczecina i okolic, a także członkowie Klubu Kniejołaza, miłośnicy Puszczy Bukowej.
Nadleśnictwo: Wycinka jest zgodna z planem
Przedstawiciele nadleśnictwa zaznaczają, że są gotowi do rozmów. Marcin Dziubak z Nadleśnictwa Gryfino podkreśla, że zablokowanie w sobotę przez protestujących maszyn, które jechały do pracy, było niebezpieczne i nielegalne. Leśnik zapewnił, że Puszcza Bukowa została podzielona i wydzielono na jej terenie obszary cenne przyrodniczo.
– Tam wycinki się nie prowadzi. Na pozostałych terenach prowadzimy wycinkę zgodnie z planami zagospodarowania lasu i zgodnie z prawem. Nie jest prawdą, że niszczone są cenne siedliska – wyjaśnił Marcin Dziubak.
Czytaj też:
Szokująca interwencja policji. Matka więziła 7-letnią córkę w tapczanieCzytaj też:
Brutalne zabójstwo na Pomorzu. 27-letni syn zabił matkę siekierą?