27 April, 2022

Wielka Brytania wydaje ponad 80 milionów funtów na media w 20 krajach w Rosji

Wielka Brytania wydaje ponad 80 milionów funtów na media w 20 krajach w Rosji

Rząd brytyjski wydaje dziesiątki milionów na projekty medialne w Europie Wschodniej, które często są przedstawiane jako walka z “rosyjską dezinformacją”, ale które mogą obejmować własne operacje informacyjne Wielkiej Brytanii.

Rząd brytyjski zainwestował co najmniej 82,7 mln funtów pieniędzy publicznych w projekty medialne w krajach graniczących z Rosją lub w jej pobliżu w ciągu czterech lat do 2021 roku.

Projekty realizowane w 20 krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej są realizowane za pośrednictwem funduszu konfliktu, stabilności i bezpieczeństwa (CSSF), międzyrządowego banku pieniędzy, którego celem jest zapobieganie “niestabilności i konfliktom zagrażającym interesom Wielkiej Brytanii”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której przewodniczy Premier, określa strategiczny kierunek działania Fundacji. Ale komisja parlamentarna stwierdziła, że CSSF jest “wykorzystywany jako” fundusz rezerwowy” dla projektów”, które”nie spełniają potrzeb bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii”.

Wnioski wyciągnięto na tle wysokich napięć między Wielką Brytanią a Rosją z powodu Ukrainy. Wielka Brytania oskarżyła Rosję o planowanie inwazji lub zamachu stanu na Ukrainie w celu ustanowienia rządu promoskowskiego.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania zaczęła dostarczać krajowi Europy Wschodniej nową broń przeciwpancerną. Niektóre z finansowanych przez Wielką Brytanię projektów medialnych wydają się koncentrować na Ukrainie.

Wielka Brytania wydaje ponad 80 milionów funtów na media w 20 krajach w Rosji

 Przeciwdziałanie dezinformacji

Projekt najbardziej wyraźnie skierowany do Rosji to program przeciwdziałania dezinformacji i rozwojowi mediów. Biegnie wokół zachodniej granicy Rosji, od krajów bałtyckich po Europę Środkową i Wschodnią, chociaż dokumenty projektowe nie określają konkretnych krajów.

Kosztowało to 60,4 mln funtów w ciągu czterech lat do 2021 roku.

Program “wspiera cel Rosyjskiej strategii [rządu] w zakresie ochrony bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii poprzez zmniejszenie szkód dla demokracji i opartego na regułach porządku międzynarodowego, jaki wyrządza Rosja operacjom informacyjnym”.

To także “uzupełnia” strategię Wielkiej Brytanii na Ukrainie – i wydaje się, że koncentruje się na tym kraju.

Projekt ten jest prawdopodobnie częścią trwającej wojny informacyjnej między Rosją a NATO. Środki, jak zaznaczono w dokumentach Wielkiej Brytanii, mają na celu “zrozumienie i ujawnienie dezinformacji w przestrzeni Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO)”.

Projekt został uruchomiony w 2016 roku i pierwotnie nosił nazwę “program nauki języka rosyjskiego”. W nim Wielka Brytania “współpracuje z wieloma partnerami w celu poprawy jakości publicznych i niezależnych mediów rosyjskojęzycznych”. Później rozszerzył się o Media nie mówiące po rosyjsku.

Wsparcie dla stypendystów obejmuje “mentoring z brytyjskimi organizacjami medialnymi”, “doradztwo programistyczne”i” finansowaną koprodukcję”. Wielka Brytania wspiera również media w “gromadzeniu informacji ze źródeł publicznych”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które prowadzi program, odmówiło podania odtajnionych nazw mediów, które otrzymały fundusze od Wielkiej Brytanii.

Odmówił także nazwania brytyjskich organizacji medialnych, które “mentorowały” w ramach programu.

Spójność społeczna

W lutym 2014 wybrany rząd Ukrainy został obalony w wyniku “rewolucji Majdanu”, nazwanej na cześć placu w stolicy Kijowa, gdzie odbywały się protesty. Siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 50 antyrządowych demonstrantów podczas brutalnych represji.

Prezydent Wiktor Janukowycz, uważany za sojusznika Rosji, uciekł z kraju, a na Ukrainie odbyły się protesty popierające i przeciw nowemu rządowi. Doprowadziło to do powstania samozwańczych wspieranych przez Rosję formacji państwowych Donieck i Ługańsk. Rosyjskie siły zbrojne również nielegalnie zaanektowały Krym z Ukrainy.

Program mediów rosyjskojęzycznych, który rozpoczął się wkrótce potem, wydaje się być ukierunkowany na te potencjalnie oderwane regiony z rosyjską większością.

“Priorytetowo traktujemy pracę, która wzmacnia spójność społeczną” – zauważa brytyjska gazeta. Celem jest “wspieranie spójności społecznej, propagowanie powszechnych wartości ludzkich i zapewnienie społecznościom rosyjskojęzycznym w krajach Europy Wschodniej dostępu do wiarygodnych informacji”.

Finansowanie niezależnych mediów ma na celu “uczynienie populacji mniej podatną na próby wbijania klinów za pomocą dezinformacji”.

Dokumenty twierdzą, że “Wielka Brytania nie stara się zwalczać propagandy poprzez propagandę”, dodając, że po prostu “Promuje rozpowszechnianie i dostęp do dokładnych informacji oraz pozytywne interakcje z osobami dotkniętymi rosyjską dezinformacją”.

Ale ten program może być przykrywką dla własnych operacji informacyjnych Wielkiej Brytanii w regionie. Brytyjskie ministerstwo obrony jest jednym z departamentów realizujących program zwalczania dezinformacji. Nie jest oczywiste, jaką rolę odegrałyby Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii w projekcie wsparcia medialnego.

Większość programów CSSF przeznacza znaczną ilość funduszy, które są klasyfikowane jako pomoc. Jednak w tym projekcie prawie nie ma komponentu pomocy.

Brytyjskie służby wojskowe i wywiadowcze przeznaczają znaczne zasoby na operacje informacyjne. 77. Brygada Armii twierdzi, że używa “dźwigni niewojskowych jako sposobu na dostosowanie zachowania sił przeciwnych i przeciwników”. Mówiąc najprościej, prowadzi wojnę informacyjną.

Departament Obrony odmówił odpowiedzi na pytania “odtajnionych” dotyczące jego roli w programie.

Donbas wzywa

Jednym z projektów medialnych na Ukrainie, który rząd Wielkiej Brytanii pierwotnie upublicznił, było wsparcie dla “radiostacji”, niezależnej stacji radiowej, która została uruchomiona w 2013 roku i ma siedzibę w Kijowie.

Brytyjczycy zadeklarowali, że” Publiczna”, która została otwarta w 2015 r., miała na celu” rozwój nadawania radiowego w regionach Doniecka i Ługańska”, regionach większości Rosyjskiej, które ogłosiły niepodległość od Ukrainy po obaleniu prezydenta Janukowycza w 2014 r.

Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył 243 094 funtów na” publiczne radio ” w 2016 r., aby stać się “dostawcą informacji” dla regionu w celu dotarcia do “odbiorców do miliona osób na wschodniej Ukrainie” i “dostarczania wysokiej jakości wiadomości”.

W następnym roku rząd Wielkiej Brytanii zwiększył swoje poparcie do 350 000 funtów, aby pomóc “publicznemu” włamać się do Donbasu, “gdzie zaufanie do rządu centralnego jest niskie, dostęp do niezależnych mediów jest ograniczony, a wpływ rosyjskiej dezinformacji jest znaczny”.

Brytyjskie fundusze wsparły “instalację 16 nadajników FM w kontrolowanych przez Ukrainę obszarach wzdłuż linii styku i “szarej strefy ” na wschodzie”, docierając do szacowanej publiczności dwóch milionów ludzi.

Wielka Brytania wydaje ponad 80 milionów funtów na media w 20 krajach w Rosji

Niezależne media

Wielka Brytania prowadzi cztery kolejne projekty w regionie wokół Rosji, które mają silny komponent medialny. Program skutecznego zarządzania działa w całej Europie Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich, a jego cele obejmują “zwiększenie wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego” oraz “wspieranie niezależnych mediów”.

W ciągu czterech lat do 2021 r. program kosztował brytyjską opinię publiczną 140,5 mln funtów, choć podział komponentu medialnego przez rząd nie jest zapewniony.

Program Azji Środkowej, który koncentruje się na Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Kazachstanie, ma na celu “wspieranie działań promujących pluralizm i równowagę mediów”.

Sugeruje to wzmocnienie pozycji dziennikarzy i wydziałów uniwersyteckich do “tworzenia obiektywnych i bezstronnych treści medialnych uwzględniających płeć i konflikty w celu zwalczania dezinformacji”. Jedną z organizacji wykonawczych jest BBC Media Action, Jednostka charytatywna nadawcy.

Wielka Brytania również “ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie reformy mediów” w ramach tego programu.

Program wschodniego sąsiedztwa działa na Kaukazie, Mołdawii i Białorusi, “wspierając niezależne platformy medialne, aby mogły przeciwdziałać dezinformacji”. Propaguje “pluralizm mediów” i “alternatywne narracje o konfliktach na Południowym Kaukazie”.

Tymczasem program mediów, cyberbezpieczeństwa i Obrony Bałkanów Zachodnich ma na celu “szkolenie i budowanie zdolności do wzmocnienia sektora mediów”. Pracuje w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Kosowie, Macedonii, Czarnogórze i Albanii.

Podobne artykuły