29 April, 2022

Ukraina. Rakiety dwa km od hotelu sekretarza generalnego ONZ. Antonio Guterres mówi o “szoku”

Ukraina. Rakiety dwa km od hotelu sekretarza generalnego ONZ. Antonio Guterres mówi o "szoku"

Rosyjski atak rakietowy dwa km od hotelu w Kijowie, w którym przebywał Antonio Guterres, wywołał “szok” – powiedział portugalskiej telewizji RTP sekretarz ONZ. – To miasto musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego – dodał. Oddalił zarzuty o “późne” przybycie: “czekał na właściwy moment, który mógłby okazać się przełomem dla negocjacji” z Kremlem.

Przebywający w czwartek z wizytą w Kijowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził w wieczornej rozmowie z portugalską telewizją RTP, że jest zszokowany, że Kreml dokonuje ataków rakietowych w mieście, które jest “święte” nie tylko dla Ukraińców, ale również Rosjan.

Guterres: zarzuty o zbyt późne przybycie bezpodstawne

Guterres powiedział, że “szok” wywołany przez atak rakietowy, który miał miejsce zaledwie 2 km od hotelu, w którym przebywał, wynika z działania Rosji niszczącej “tak piękne miasto, jakim jest Kijów”, a nie z faktu, że przebywał w nim wówczas sekretarz generalny ONZ.

 “To miasto musi zostać oszczędzone z powodu swojego znaczenia historycznego i dziedzictwa kulturalnego” – dodał.

Szef ONZ wyjaśnił, że zarzuty wobec niego o późne przybycie do Kijowa nie mają podstaw, gdyż czekał on na “właściwy moment, który mógłby okazać się przełomem dla negocjacji”.

Dodał, że obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie utworzenia korytarza humanitarnego dla ukraińskiej ludności cywilnej chroniącej się w “katakumbach” zakładów Azowstal w Mariupolu przed rosyjskim wojskiem.

– Te rozmowy to ekstremalnie trudne zadanie. Mam nadzieję, że tym razem uda nam się przerowadzić tę operację – stwierdził Guterres.

Podkreślił, że konieczne są działania, które “jak najszybciej zakończą wojnę na Ukrainie”. Zaznaczył, że wierzy, iż konflikt w tym kraju nie przerodzi się w trzecią wojnę światową.

 – Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale wierzę, że w praktyce do tego nie dojdzie – podsumował Antonio Guterres.

Reznikov: “Uderzenie podczas wizyty szefa ONZ to zamach”

Uderzenia rakietowe wojsk rosyjskich na Kijów podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa są zamachem na niego i światowe bezpieczeństwo napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow , informuje Ukrinform.

 “Podczas gdy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przebywa z wizytą w Kijowie, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rosja, przeprowadza ataki rakietowe na miasto. To atak na bezpieczeństwo Sekretarza Generalnego i bezpieczeństwo światowe! – napisał Reznikow.

W czwartek wojska rosyjskie ponownie zaatakowały pociskami stolicę Ukrainy – w dzielnicy szewczenkowskiej zanotowano dwa trafienia – podała agencja Ukrinform.

“Trzy osoby są ranne” – poinformował na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.

Sekretarz generalny ONZ przybył na Ukrainę w środę po wizycie w Moskwie, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W czasie wizyty w Ukrainie sekretarza generalnego ochraniał uzbrojony personel ONZ, był on przewożony w konwoju pojazdów organizacji.

Źródło: PolsatNews

 

Podobne artykuły