Tych produktów nie można wwozić z Ukrainy. Jest rozporządzenie ministra
Waldemar Buda podpisał rozporządzenie dotyczące zakazu wwozu do Polski z Ukrainy grupy produktów. „Do dnia 30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia” – wskazano.
Czego nie można przywieźć z Ukrainy? Lista produktów
Z załącznika do wyżej wymienionego rozporządzenia doprecyzowano, że z Ukrainy do Polski nie będzie można wwieźć m.in. zboża, cukru, nasion, chmielu, lnu i konopi, suszu paszowego, owoców i warzyw, drobiu, wołowiny, cielęciny, koziny, wieprzowiny, baraniny oraz jaj i produktów pszczelich. Zakaz dotyczy też wina i alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.
Rozporządzenie jest jednym z czterech zaprezentowanych przez Prawo i Sprawiedliwość elementów, które mają pomóc polskim rolnikom. Pozostałe to „konkrety dla polskiej wsi” to powszechny skup zboża, cena tony zboża nie mniejsza niż 1400 zł z dopłatą i dopłaty do nawozów.
Zakaz wwożenia produktów z Ukrainy do Polski. Co znalazło się na liście?
Wcześniej Jarosław Kaczyński we wsi Łyse zaprezentował szczegóły wsparcia dla rolników. Lider Zjednoczonej Prawicy przekonywał, że jego ugrupowanie reprezentuje interesy polskiej wsi. Kaczyński wspomniał w tym kontekście o wielkich inwestycjach oraz wsparciu dla wsi po tym, jak miała miejsce susza. Mówił też o dopłatach do paliwa.
Zapewnił, że Polska jest przyjacielem i sojusznikiem Ukrainy i będzie ją wspierać. – Ale obowiązkiem każdego państwa, każdej władzy, dobrej władzy w każdym razie, jest także strzec interesów obywateli. W tym wypadku chodzi w gruncie rzeczy o wszystkich obywateli, bo kryzys polskiej wsi musiałby się przełożyć na szereg innych kryzysów, odnoszących się także do tych, którzy na wsi nie mieszkają – wyjaśnił prezes PiS.
Poinformował, że w sobotę rząd podjął postanowienie o rozporządzeniu, które zakazuje przywożenia do Polski zboża, ale także dziesiątków innych rodzajów żywności. – Powiadomiliśmy już naszych przyjaciół ukraińskich o tych decyzjach i jesteśmy gotowi w każdej chwili, być może to będą wręcz najbliższe dni, podjąć rozmowy żeby te sprawę załatwić w postaci porozumienia międzypaństwowego – zapewnił.
Czytaj też:
Telus: Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do PolskiCzytaj też:
Ziobro powołał zespół śledczy. Zajmie się kwestią nieprawidłowości ws. ukraińskiego zboża