Turcja wstaje z kolan? Gorycz mieszkańców przed wyborami: Jesteśmy imperium, to stać nas na drogą cebulę
– Turcja wstaje z kolan! Budujemy turecki samochód elektryczny! Turecka myśl techniczna kwitnie i jest jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie! – Tak nam obiecuje nasz reis. – Tylko szkoda, że ten samochód budujemy na chińskiej licencji, a turecką to on ma tylko nazwę – Ahmet roześmiał się bezradnie i pociągnął łyk piwa.
Reis Erdoğan i zamach stanu
Większość jego życia upłynęła pod rządami Recepa Tayyipa Erdoğana, podobnie jak życie większości mieszkańców Turcji. Ahmet skończył 33 lata, co plasuje go dokładnie w średnim wieku mieszkańców kraju. Głosujący po raz pierwszy w tegorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych urodzili się już za czasów rządów obecnego prezydenta i większość z nich ma tego dość. Pobłażliwie przezywają Erdoğana „reis”.
Słowo to w czasach osmańskich oznaczało wysokiego dowódcę wojskowego, np. admirała. Taki też tytuł nosi hagiograficzny film z 2017 r., opowiadający w udramatyzowanej formie o początkach kariery politycznej prezydenta. W serwisie imdb.com film ten cieszy się średnią ocen 1,0/10, czym pokonał „Smoleńsk”, który uzyskał średnią 1,2/10. Film ten nie jest aż tak katastrofalnie zły, ale jego premiera miała miejsce w rok po nieudanym zamachu stanu, który stał się wymówką dla prezydenta do wprowadzenia w kraju autorytarnych rządów i zwolnienia z pracy ponad stu tysięcy urzędników, dziennikarzy, wojskowych i innych oraz aresztowania kilkudziesięciu tysięcy z nich. Sam film był także częścią kampanii poparcia przed referendum konstytucyjnym.