Tomasz Szmydt z zarzutami. Byłemu sędziemu grozi najwyższa kara
Tomasz Szmydt Źródło:Telegram / Belta Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty byłemu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi. Za szpiegostwo może mu grozić nawet dożywocie.
Jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na rzecznik prasową prokuratora generalnego Annę Adamiak, Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Tomaszowi Szmydtowi z art. 130 Kodeksu karnego par 1. i par 5. Oba zarzuty dotyczą szpiegostwa. NSA już wczoraj uchylił immunitet byłemu sędziemu.
Tomasz Szmydt z zarzutami. Grozi mu dożywocie
Artykuł 130 Kodeksu karnego paragraf 1. mówi o tym, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz, przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5. Z kolei paragraf 5 tego samego artykułu mówi o tym, że funkcjonariusz publiczny oraz osoba pełniąca dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową, dopuszczający się czynu, o którym mowa w paragrafie 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
Jednocześnie rzecznik Prokuratury Generalnej przekazała Wirtualnej Polsce, że w najbliższym czasie zostanie skierowany do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Szmydta.
Trwa śledztwo po ucieczce sędziego na Białoruś
Śledztwo dotyczące udziału Szmydta w działaniach obcego wywiadu wszczęto we wtorek, 7 maja. Dzień wcześniej z urzędu wdrożono w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Celem działań śledczych jest ustalenie okoliczności ewentualnej współpracy polskiego sędziego z zagranicznymi służbami, w tym zakresu wiadomości, które potencjalnie mogły zostać im przekazane.
„Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że Tomasz Szmydt brał udział w wojnie hybrydowej w postaci wojny informacyjnej prowadzonej przez Republikę Białoruś i Federację Rosyjską przeciwko Polsce” – można przeczytać w czwartakowym komunikacie Prokuratory Krajowej. „Wypowiedzi Tomasza Szmydta, uwiarygadniane powoływaniem się na status polskiego sędziego, zostały wykorzystane przez władze białoruskie i rosyjskie dla ich celów propagandowych, polegających na szerzeniu narracji oskarżającej Polskę o niesamodzielną politykę mającą na celu destabilizację Białorusi i Ukrainy” – dodano.
Za prowadzenie śledztwa odpowiada prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie, a czynności do wykonania zlecane są Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy i funkcjonariusze przyglądają się Szmydtowi pod kątem jego sytuacji majątkowej, osobistej i zawodowej.