Szef Radia Szczecin przerwał milczenie po śmierci syna posłanki KO. „Pracownicy przytłoczeni hejtem”
Nie cichnie sprawa śmierci syna posłanki KO. 15-letni Mikołaj Filiks popełnił samobójstwo. Wcześniej chłopiec padł ofiarą pedofila. Na łamach TVP Info i Radia Szczecin ukazały się publikacje, które pozwoliły na rozpoznanie ofiary Krzysztofa F. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski chce nałożyć kary na Radio Szczecin i TVP Info za „emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila”. Wcześniej skargę w tej samej sprawie złożył Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP.
7 marca w godzinach wieczornych drzwi do siedziby Radia Szczecin zostały oblane farbą. Na chodniku przed budynkiem pojawił się napis: „Macie krew na rękach”. Kom. Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie potwierdziła, że policja dostała późnym wieczorem zgłoszenie o uszkodzeniu mienia Radia Szczecin. – Policjanci pracują na miejscu, ustalają okoliczności zdarzenia – przekazała.
Szef Radia Szczecin przerwał milczenie po śmierci Mikołaja Filiksa
Dzień później szef Radia Szczecin wydał oświadczenie w sprawie śmierci nastolatka. „Pragniemy podkreślić, że okoliczności tragedii są dopiero wyjaśniane przez powołane do tego organy państwa. Tym samym, mając na uwadze stosowne postępowania i przede wszystkim wolę najbliższych, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy” – zaznaczył Wojciech Włodarski.
Prezes rozgłośni stwierdził, że „zatrudnieni w niej pracownicy są przerażeni i przytłoczeni rozmiarem hejtu”. „Mamy również przekonanie, że w obliczu dramatu i przeżywania żałoby, najlepsze będzie uspokojenie emocji oraz wzajemny szacunek, co pozwoli na zbadanie wszystkich okoliczności tragedii, bez niesprawiedliwych osądów” – dodał szef Radia Szczecin.
Szef komisji ds. pedofilii ostro o sprawie Mikołaja Filiksa
Zdaniem przewodniczącego państwowej komisji ds. pedofilii Mikołaj Filiks w jakiś sposób stał się ofiarą pewnego sporu politycznego. – Działanie dziennikarza, który rozpoczął tego typu kampanię informacyjną, było działaniem niemądrym, działaniem złym, działaniem nieetycznym, co stwierdziła także Rada Etyki Mediów – zaznaczył Błażej Kmieciak.
– Działanie Radia Szczecin i portalu TVP Info – trzeba powiedzieć wprost – były skrajnie nieodpowiedzialne. Materiał dotyczący tego przestępstwa, powinien mieć miejsce wiele miesięcy temu. Po drugie, można było całkowicie pominąć postać tego młodego bohatera. Tak się nie stało i to jest skandaliczne – podsumował szef komisji.
Prokuratorskie śledztwo
Postępowanie w sprawie śmierci nastolatka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. – W sprawie została przeprowadzona sekcja zwłok, czekamy na opinię lekarza medycyny sądowej. Badane są wszystkie okoliczności sprawy – wyjaśniła rzecznik Alicja Macugowska-Kyszka.