Statystyki dot. przestępczości wśród cudzoziemców. Specjalista zwraca uwagę na ważny aspekt
Dziennik Rzeczpospolita zwrócił się do Komendy Głównej Policji o statystyki dotyczące przestępstw, którem popełnili cudzoziemcy na terytorium Polski.
Ok. 4,7 tys. cudzoziemców usłyszało zarzuty
W pierwszych miesiącach tego roku, tj. od stycznia do maja, zarzuty usłyszało ok. 4,7 tys. – a dokładnie 4695 – cudzoziemców. Dotyczyły one głównie kradzieży, jazdy pod wpływem alkoholu oraz posiadania narkotyków.
W całym ubiegłym roku zarzuty usłyszało ok. 12,4 tys. cudzoziemców. Dla porównania, w 2013 r., czyli dekadę temu, liczba podejrzanych z zagranicznym paszportem wyniosła ok. 3,5 tys.
Spośród obcokrajowców, którzy usłyszeli zarzuty od stycznia do maja, najwięcej było obywateli Ukrainy – 2288 osób. W dalszej kolejności znaleźli się obywatele Gruzji – 901, Białorusi – 277, Mołdawii – 228, Rosji – 80, Rumuni – 69, Niemiec – 67, Bułgarii – 63, Czech – 51 osób. Pozostali pochodzą z Łotwy, Litwy, Uzbekistanu, Słowacji, Armenii, Azerbejdżanu i Turcji.
Specjalista zwraca uwagę na współczynnik przestępczości
Z przytoczonych statystyk wynika, że najwięcej przestępstw popełniają w naszym kraju Ukraińcy. Jednak prof. Brunon Hołyst – jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie kryminologii – zwrócił uwagę na ważny aspekt.
– Ukraińców jest u nas najwięcej, stąd wrażenie dużej skali popełnianych przez nich przestępstw. Aby poznać rzeczywiste rozmiary zjawiska, trzeba zbadać dla każdej narodowości współczynnik przestępczości, czyli liczbę przestępstw do ogólnej liczby populacji osób z danego kraju – wyjaśnił prof. Hołyst.
Przestępstw najczęściej dopuszczają się obywatele Gruzji
Według wspomnianego współczynnika przestępczości najgorzej w statystykach wypadają Gruzini. W Polsce legalnie przebywa ok. 22 tys. obywateli Gruzji, z których podejrzanych o przestępstwa popełnione od stycznia do maja jest 901 osób.
Postawione im zarzuty dotyczyły najczęściej kradzieży, w tym włamań do domów i mieszkań. Natomiast liczebność obywateli Ukrainy wynosi ok. 1,5 mln osób, spośród których zarzuty usłyszało 2288.
„Dla porównania – Białorusinów z prawem pobytu jest czterokrotnie więcej – 88 tys., a zarzuty ma tylko 277 z nich. Problemem Ukraińców jest jazda z promilami – stanowią blisko 70 proc. spośród wszystkich obcokrajowców z zarzutami za prowadzenie po alkoholu. Tylko co trzecia »cudzoziemska« kradzież była dokonana przez obywateli Ukrainy, a odsetek włamań wynosił zaledwie 4,7 proc. ogółu” – uzupełnił dziennik Rzeczpospolita.
Czytaj też:
Matka odebrała 8-letniego syna z placu zabaw i zniknęła. Gdańska policja szuka Julii i BrendonaCzytaj też:
Są wstępne wyniki sekcji zwłok ofiar wypadku w Krakowie. Prokuratura nie wyklucza żadnej wersji