Który kandydat najlepiej łączy Polaków? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen Źródło: Newspix.pl / Damian Burzykowski, PAP/Marcin Obara Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Najnowszy sondaż poparcia kandydatów przeprowadzony przez Opinia24 dla „Faktów” TVN i TVN24 pokazuje, kto według Polaków najlepiej łączy ludzi z różnych środowisk. Jak wypadli w badaniu poszczególni kandydaci? W czasach rosnącej polaryzacji społecznej i politycznej, umiejętność budowania porozumienia ponad podziałami staje się jedną z najbardziej pożądanych cech u polityków. Zbliżające się wybory prezydenckie 2025 skłaniają wyborców do refleksji nie tylko nad programami kandydatów, ale również nad ich osobowościami i zdolnością do łączenia ludzi z różnych środowisk i grup społecznych. Właśnie tej tematyce poświęcono najnowszy sondaż opinii publicznej przeprowadzony przez Opinia24 na zlecenie redakcji „Faktów” TVN i TVN24. Wyniki badania rzucają światło na to, jak obywatele postrzegają liderów startujących w tegorocznych wyborach. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14 i 15 maja 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1002 dorosłych Polaków. Uczestnikom zadano pytanie: „Do którego z kandydatów najbardziej pasuje cecha: zdolność do łączenia różnych grup ludzi?” W odpowiedziach respondentów wyraźnie wyróżnił się Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej. Aż 20 procent ankietowanych wskazało, że to właśnie on najlepiej reprezentuje postawę integrującą różnorodne środowiska społeczne i polityczne. Na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki (kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 17 procent. Tuż za nim, na trzeciej pozycji, znalazł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia, startujący z ramienia Trzeciej Drogi i Polski 2050, który zdobył 13 procent głosów. Co ciekawe, pierwsza trójka reprezentuje trzy zupełnie różne formacje polityczne, co świadczy o silnym zróżnicowaniu opinii społecznej i szerokim wachlarzu oczekiwań wyborców. Wśród pozostałych polityków i kandydatów na prezydenta, respondenci wskazali również:Sondaż Opinia24. Kto budzi największe zaufanie jako mediator społeczny?
Pozostali kandydaci. Komu jeszcze ufają wyborcy?
- Sławomira Mentzena (Konfederacja) – 8 procent
- Magdalenę Biejat (Nowa Lewica) oraz Krzysztofa Stanowskiego (dziennikarza, startującego jako kandydat niezależny) – po 6 procent
- Adriana Zandberga (Razem) – 4 procent
- Joannę Senyszyn (była posłanka SLD) oraz Marka Jakubiaka (Wolni Republikanie) – po 3 procent
- Grzegorza Brauna (europoseł Konfederacji) – 2 procent
- Artura Bartoszewicza (ekonomista, kandydat niezależny) – 1 procent
Na końcu zestawienia znaleźli się Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) i Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), którzy nie uzyskali nawet 1 procent wskazań.
Aż 16 procent uczestników badania przyznało, że nie potrafi wskazać konkretnego nazwiska lub nie podjęło jeszcze decyzji.
Kto startuje w wyborach prezydenckich?
Przypominamy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 roku. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Każdy obywatel ma prawo oddać głos na jednego spośród 13 kandydatów.
Wśród kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie są:
- Artur Bartoszewicz
- Magdalena Biejat
- Grzegorz Braun
- Szymon Hołownia
- Marek Jakubiak
- Maciej Maciak
- Sławomir Mentzen
- Karol Nawrocki
- Joanna Senyszyn
- Krzysztof Stanowski
- Rafał Trzaskowski
- Marek Woch
- Adrian Zandberg