03 June, 2021

Śmierć cywilów w Afganistanie. USA przyznały się do winy

Śmierć cywilów w Afganistanie. USA przyznały się do winy

Amerykańskie siły zbrojne ponoszą odpowiedzialność za śmierć 23 cywilów w 2020 roku – wynika z raportu, opublikowanego w środę przez Departament Obrony USA. Większość z nich zginęła podczas operacji w Afganistanie.

 

Departament Obrony szacuje, że w 2020 roku w amerykańskich operacjach wojskowych na świecie zginęło 23 cywilów, a kolejnych 10 zostało rannych” – głosi coroczny raport Pentagonu dla Kongresu.

 

Jak podkreśla agencja prasowa AFP, część dokumentu pozostaje utajniona. Szacunki są natomiast niższe od przedstawionych przez organizacje pozarządowe.

 

Większość, 20 cywilów, zginęło w Afganistanie. Jeden został zabity w Somalii w lutym, a inny w Iraku w marcu 2020 roku. W dostępnej wersji dokumentu nie ma informacji na temat 23. ofiary.

 

Odszkodowanie dla rodzin

 

Raport stwierdza też, że chociaż Kongres przyznał Pentagonowi budżet w wysokości 3 milionów dolarów w 2020 roku na rekompensaty finansowe dla rodzin ofiar cywilnych, żadne z odszkodowań, nie zostało dotąd wypłacone.

 

AFP podaje, że Airwars, organizacja z siedzibą w Londynie zajmująca się ofiarami cywilnymi bombardowań lotniczych na całym świecie, uznaje w najbardziej ostrożnych szacunkach liczbę 102 cywilów.

 

Misja ONZ w Afganistanie (UNAMA) doliczyła się natomiast 89 ofiar śmiertelnych i 31 rannych w operacjach sił koalicji pod wodzą USA.

 

Nie zapłacili

W Somalii, gdzie Pentagon przyznaje się do śmierci tylko jednego cywila, Airwars i inne organizacje pozarządowe szacują liczbę ofiar na siedem, a w Syrii i Iraku lokalne źródła na sześć.

 

 – Uderzające jest to, że w 2020 roku Departament Obrony nie zaoferował ani nie wypłacił żadnych odszkodowań rodzinom cywili, mimo że Kongres udostępnił na to fundusze – zauważyła, cytowana przez AFP przedstawicielka Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) Hina Shamsi.

 

Źródło: PolsatNews

Podobne artykuły