12 October, 2021

Setki milionów na mur na granicy. Stan wyjątkowy zastąpi specustawa

Setki milionów na mur na granicy. Stan wyjątkowy zastąpi specustawa

Jeszcze w tym tygodniu możemy poznać rządowy projekt specustawy, która ma uregulować sytuację na granicy po ustaniu stanu wyjątkowego – wynika z ustaleń “Dziennika Gazety Prawnej”.

Plan – jak informuje we wtorek “DGP” – zakłada, że rząd przyjmie dokument w trybie obiegowym. Przepisy wprowadzą ułatwienia przy budowie muru, którego powstanie zapowiedział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

“DGP” pisze, że rząd zabezpieczył na ten cel kwotę 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych środków do połowy 2022 r. Specustawa ma z jednej strony pozwolić na

dokończenie budowy umocnień na granicy, a z drugiej na utrzymanie ograniczonego dostępu do terenów przygranicznych po tym, jak stan wyjątkowy zostanie zakończony.

W praktyce – jak ocenia “DGP” – niewiele może się zmienić w zakresie dopuszczenia tam dziennikarzy, bo zamiast obecnego stanu wyjątkowego będzie to teren inwestycji o strategicznym znaczeniu dla państwa.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że na granicy polsko-białoruskiej zbudowana zostanie bardzo poważna zapora, którą będzie bardzo trudno sforsować.

Kaczyński, przemawiając na konferencji prasowej, stwierdził, że to, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy “niezwykle cyniczną i brutalną akcją białoruskich służb”.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Podobne artykuły