20 May, 2022

Senat poparł inicjatywę Andrzeja Dudy. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Senat poparł inicjatywę Andrzeja Dudy. Będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Senatorowie opowiedzieli się za uchwaleniem nowego święta narodowego, które będzie obchodzone 20 czerwca. Z taką inicjatywą wystąpił Andrzej Duda.

Andrzej Duda zaproponował wprowadzenie nowego święta państwowego. Prezydent przychylając się do apelu sejmiku województwa mazowieckiego oraz m.in. Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk, wystąpił z inicjatywą upamiętnienia powstań śląskich w latach 1919-1921 oraz ich uczestników. Z prezydenckiego projektu wynikało, że nowe święto miałoby być obchodzone 20 czerwca. Data ta nie jest przypadkowa – to właśnie tego dnia w 1922 roku do Katowic weszły wojska polskie z generałem broni Stanisławem Szeptyckim na czele.

„Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione” – czytamy w prezydenckim projekcie ustawy.

Senat poparł pomysł Andrzeja Dudy

Propozycja Andrzeja Dudy spotkała się z aprobatą Senatu. Za ustanowieniem nowego święta państwowego zagłosowało 98 senatorów, a 2 (Michał Seweryński z PiS oraz Jan Maria Jackowski) nie wzięło udziału w głosowaniu.

Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z decyzją Senatu 20 czerwca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nie oznacza to jednak, że dzień ten będzie wolny od pracy.

Kwestia dni wolnych od pracy uregulowana jest kompleksowo w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by dzień 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy – tłumaczy Kancelaria Prezydenta dodając, że nie ma przesłanek do wnioskowania, iż ustanawiane święto państwowe miałoby być dniem wolnym od pracy.

Źródło: Wprost.pl

Podobne artykuły