13 July, 2021

Rząd przyjął projekt prywatyzacji lasów. “Zamiast lasów będziemy mieć szkodliwe dla natury inwestycje”

Rząd przyjął projekt prywatyzacji lasów. "Zamiast lasów będziemy mieć szkodliwe dla natury inwestycje"

Rząd przyjął projekt, który może umożliwić zamianę terenów należących do Lasów Państwowych na inne grunty. – Ta nowelizacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ oznacza prywatyzację lasów publicznych, czyli naszego wspólnego majątku, na rzecz biznesu. W efekcie, zamiast lasów, będziemy mieć w Polsce rosnące inwestycje, również te szkodliwe dla natury i dla ludzi – mówiła w TOK FM Sylwia Szczutkowska ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

 

Rząd chce dać dwa lata na możliwą zamianę terenów należących do Lasów Państwowych – m.in. w Jaworznie – na inne grunty należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej – wynika z projektu przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Został on przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Co ten projekt oznacza, tłumaczyła w TOK FM Sylwia Szczutkowska ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

 

– Ta nowelizacja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ oznacza prywatyzację lasów publicznych, czyli naszego wspólnego majątku, na rzecz biznesu. W efekcie, zamiast lasów, będziemy mieć w Polsce rosnące inwestycje, również te szkodliwe dla natury i dla ludzi – przekonywała.

 

Jak dodała, będą to inwestycje infrastrukturalne prowadzone przez prywatny i państwowy sektor biznesowy. Zaliczyła do nich te związane z lotnictwem, motoryzacją i z przemysłem tworzyw sztucznych.

 

Zauważyła, że dotąd nie wiadomo, co w zamian dostaną Lasy Państwowe. – Można się domyślać, że otrzymają tereny pofabryczne, tereny zdegradowane, jakieś nieużytki, na których gospodarki leśnej i tak nie będzie można prowadzić – mówiła Szczutkowska. – Ktoś po prostu napisał projekt ustawy pod konkretne inwestycje, które mają zostać zrealizowane – dodała.

 

Jej zdaniem, społeczeństwo nie będzie miało prawa głosu ws. przekształcania publicznych lasów na miejsca do inwestycji. Nie będzie też nad tym kontroli sądowej. – Więc ten projekt umożliwia przejęcie najcenniejszych, najbardziej atrakcyjnych terenów w Polsce w zamian za tereny bez większej wartości. I nikt nad tym nie będzie miał żadnej kontroli – ostrzegała.

 

Wyraziła nadzieję, że projekt nowej ustawy spotka się z protestami społecznymi i rząd z niego zrezygnuje. – Bo jest skandaliczny, coś takiego nie ma prawa w Polsce mieć miejsca. Przychodzi jakaś ekipa, chce maksymalnie wyeksploatować na polskie lasy. My, jako społeczeństwo, na pewno powiemy temu “nie” – zakończyła gościni TOK FM.

 

Co znajduje się w projekcie rządowym?

 

“Rząd chce wprowadzić czasową możliwość dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów Skarbu Państwa z nimi sąsiadujących – na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej” – przekazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Dodano, że chodzi o rozwiązanie problemów z pozyskaniem lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności czy transportu.

 

Strona rządowa przekonuje, że projekt to odzew na wniosek lokalnych społeczności, które widzą w tym szanse rozwojowe.

 

To już drugi tego typu projekt

 

W grudniu 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, samorządu Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach “Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych”. W Jaworznie miałyby być produkowane polskie elektryki Izera.

 

W maju br. grupa posłów PiS skierowała do prac w Sejmie projekt ustawy mający również dać większą możliwość niż obecnie zamiany terenów należących do Lasów Państwowych. Spotkał się on jednak z krytyką opozycji i organizacji ekologicznych. Ostatecznie projekt ten został wycofany z niższej izby parlamentu, po tym jak większość na komisji zdobył wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

 

Źródło: TokFm

 

Podobne artykuły