Rumunia poderwała cztery myśliwce. Dron naruszył granicę
Rumuńskie wojsko wysłało myśliwce w celu monitorowania sytuacji po tym, jak rosyjski dron naruszył przestrzeń powietrzną kraju, a inne bezzałogowce zostały zauważone w pobliżu granicy z Ukrainą.
Posłuchaj artykułu
x1 x2 x1.75 x1.5 x1.25 x1 x0.75 00:00 / 00:00 Audio generowane przez AI (ElevenLabs) i może zawierać błędy
armed.mapn.ro Myśliwiec F-16 należący do sił powietrznych Rumunii Z komunikatu rumuńskiego ministerstwa obrony wynika, że systemy radarowe wykryły kilka celów w pobliżu północnej granicy. Systemy obrony powietrznej zostały postawione w stan gotowości, a dwa samoloty F-16 wystartowały, aby zbadać i monitorować przestrzeń powietrzną. Następnie do akcji dołączyły jeszcze dwa niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon, które są w Rumunii w ramach misji NATO.
- “Największy atak Iranu”. Wystrzelili rakietę Chorramszahr
x.com Władze Rumunii podejrzewają, że dron, który naruszył przestrzeń powietrzną kraju, rozbił się. Służby starają się znaleźć szczątki maszyny.
Rumunia potencjalnym celem ataków
To nie pierwsza tego typu sytuacja ostatnich tygodniach. 25 lutego rosyjski bezzałogowiec wtargnął w rumuńską przestrzeń powietrzną w okolicy miasta Sfantu Gheorghe nad Morzem Czarnym. W odpowiedzi rumuńska armia poderwała dwa myśliwce F-16 z bazy lotniczej Fetesti. Władze skierowały alert do mieszkańców północnej części okręgu Tulcza.
Poznaj kontekst z AI
Ile myśliwców poderwało rumuńskie wojsko? Jakie cele wykryły systemy radarowe? Co podejrzewają władze Rumunii o dron naruszający przestrzeń? Kiedy miała miejsce wcześniejsza incydent z dronem w Rumunii? Opracowanie:
- Mateusz Bałuka
- Grzegorz Saj