RPO apeluje po kolejnej śmierci ciężarnej kobiety. Wysłał pismo do Elżbiety Witek
W piśmie przesłanym na ręce marszałek Elżbiety Witek, Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o podjęcie prac legislacyjnych, zmierzających do uchwalenia precyzyjnych przepisów dotyczących możliwości przerwania ciąży w Polsce. W dokumencie donosi się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. W wyroku tym TK uznał, że przepis zezwalający na na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
RPO: Sejm nie podjął prac legislacyjnych
Prof. Marcin Wiącek wskazał, że TK w wyroku nie wykluczył możliwości wprowadzenia nowych przepisów, które umożliwiłyby legalne przerwanie ciąży w określonych sytuacjach. W związku z tym RPO wezwał do podjęcia prac nad wprowadzeniem takich przepisów. W ocenie Wiącka wyrok TK może zostać wykonany w taki sposób, że przerwanie ciąży będzie legalne przy wprowadzeniu „mierzalnych kryteriów”. Miałyby one precyzować sytuację w której od kobiety nie można wymagać poświęceń przekraczających „zwykłą miarę”.
„Wolno zakładać, że chodzi tu w szczególności o tzw. wadę letalną płodu, prowadzącą w sposób bezpośredni i nieodległy w czasie do jego nieuchronnej śmierci. W takim przypadku aborcja nie ma w żadnym razie charakteru »eugenicznego«, bezwzględnie wykluczonego przez TK, lecz pozwala na wyeliminowanie sytuacji, którą można określić jako nieludzkie traktowanie kobiety” – czytamy w argumentacji RPO.
Kobiety cierpią na wyroku TK
Wiącek zwrócił również uwagę, że w obecnym stanie prawnym może dochodzić do sytuacji, w których kobiety w ciąży skazywane są na długotrwałe oczekiwanie na obumarcie płodu. Takie sytuacje mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu a nawet śmierci.
RPO przypomniał o kobietach, które zmarły w oczekiwaniu na decyzję lekarzy dotyczącą przerwania ciąży. „W tym kontekście warto zwrócić uwagę na nagłośnione medialnie sprawy śmierci kobiet w ciąży. Ich podawane okoliczności mogą wskazywać, że zgony były związane m.in. z opóźnieniem w udzieleniu im pomocy medycznej, spowodowanym oczekiwaniem na (nieuchronną) śmierć płodu” – czytamy.
Rzecznik zapytał marszałek Witek czy planowane jest podjęcie prac legislacyjnych nad złożonymi dotychczas projektami ustaw, zmierzającymi do wykonania wyroku TK. Zwrócił się również o wzięcie pod uwagę jego stanowiska w tej sprawie.
Czytaj też:
Posłanka PiS kpi z protestów po śmierci 33-latki. „Kobiety z powietrza nie zachodzą w ciążę”Czytaj też:
Demonstracje po śmierci 33-letniej Doroty. „Ani jednej więcej”