Rozmowa w cztery oczy. Książe William spotkał się z Andrzejem Dudą
W czasie drugiego dnia wizyty w Polsce książę William spotkał się z Andrzejem Dudą. Następca brytyjskiego tronu przekazał podziękowania dla Polaków za „hojność i gościnność”.
22 marca książę William przybył z niezapowiedzianą wizytą do Polski. Następca brytyjskiego tronu spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy stacjonują w województwach sąsiadujących z Ukrainą. Rozmawiał również z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Następnie udał się do Warszawy, gdzie wraz z Rafałem Trzaskowskim odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców.
– Nasze narody łączą silne więzi. Dzięki naszej współpracy na rzecz wspierania narodu ukraińskiego i jego wolności, która jest również naszą i waszą wolnością, te więzi stają się jeszcze silniejsze – mówiła książę. – Chcę również złożyć hołd inspirującej postawie Polaków. Otworzyliście swoje serca dokładnie tak, jak otworzyliście swoje domy – dodawał.
Książe William spotkał się z Andrzejem Dudą
Drugi dzień wizyty w Polsce książę rozpoczął od złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Chwilę później przejechał do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Andrzejem Dudą. W oficjalnym wpisie na Twitterze przekazano, że tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy. „Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za hojność i gościnność” – dodano.
Jakie znaczenie ma wizyta Williama w Polsce?
Na antenie TVN24 Marcin Przydacz pytany o polityczne znaczenie wizyty księcia Williama podkreślał, że stosunki polsko–brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze. – Proszę pamiętać, że system władzy w Wielkiej Brytanii jest ułożony w taki sposób, że pełni ją rząd i premier Rishi Sunak, z którym Andrzej Duda widział się nie tak dawno w Londynie, parę dni później widział się z nim także Mateusz Morawiecki – przypomniał.
Współpracownik Andrzeja Dudy ocenił, że na pewno ta wizyta umocni relacje polsko–brytyjskie. Wspomniał również, że to kolejny raz, kiedy książę William wizytuje Polskę. – To takie odnawianie specyficznych, w zasadzie strategicznych relacji polsko–brytyjskich – myślę, że na tym powinniśmy się dzisiaj koncentrować. Natomiast konkrety są ustalane już kanałami dyplomatycznymi i w relacjach politycznych z Downing Street – podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP.