07 June, 2021

Przyjaźń Niemiec z Polską w konstytucji Brandenburgii

Przyjaźń Niemiec z Polską w konstytucji Brandenburgii

Przyjaźń z Polską zostanie wpisana do konstytucji Brandenburgii. Do parlamentu graniczącego z Polską niemieckiego landu wpłynęły w piątek dwa projekty w tej sprawie. Dotychczas mowa była jedynie o współpracy.

 

Autorami przedstawionego w piątek w lokalnym parlamencie (landtagu) w Poczdamie ponadpartyjnego projektu są kluby parlamentarne SPD, CDU, Zielonych i Lewicy. Pod drugim projektem podpisali się deputowani klubu BVB/Freie Waehler – podał w piątek berliński dziennik „Tagesspiegel”. 

 

Uznanie pogłębienia przyjaźni z Polską za konstytucyjny cel przewidują oba projekty. Propozycja klubu BVB/Freie Waehler (Wolni Wyborcy) podkreśla europejski kontekst relacji z Polską. Przewodniczący klubu Peter Vida uzasadnił złożenie własnego projektu opieszałością pozostałych sił politycznych w landtagu. Vida nie wykluczył porozumienia z innymi klubami podczas późniejszych prac nad oboma projektami.

 

Klauzula o walce z antysemityzmem

 

Zwolennicy zmian w konstytucji chcą ponadto rozszerzyć tekst dokumentu o klauzulę dotyczącą walki z antysemityzmem. „Życie żydowskie znajdzie się tym samym pod ochroną konstytucji landu Brandenburgia” – oświadczył Steeven Bretz z CDU. Szef klubu SPD Erik Stohn zwrócił uwagę na falę antyizraelskich demonstracji związanych z zaostrzeniem konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem uczestnicy tych demonstracji przekraczali niejednokrotnie granicę antysemityzmu. 

 

Obowiązująca obecnie konstytucja Brandenburgii weszła w życie 21 sierpnia 1992 roku. W artykule 2 tego dokumentu zapisano, że Brandenburgia jest demokratycznym landem „dążącym do współpracy z innymi narodami, a w szczególności z polskimi sąsiadami”.   

 

Zjednoczone w 1990 roku Niemcy są państwem federalnym składającym się z 16 krajów związkowych (landów) o szerokich kompetencjach w zakresie oświaty, kultury czy wymiaru sprawiedliwości.  Ustawa Zasadnicza z 1949 roku jest konstytucją dla całej RFN, a oprócz tego każdy land ma swoją własną konstytucję.

 

Źródło: DW.com

Podobne artykuły