Problemy z mObywatelem. Na wybory lepiej zabrać tradycyjny dowód
Od 7.00 rano trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych 2023. Prawo wyboru swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu ma obywatel, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Awaria mObywatela
Przed otrzymaniem kart do głosowania w lokalu wyborczym należy potwierdzić swoją tożsamość i jak podaje uchwała Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), można to zrobić np. za pomocą aplikacji mObywatel: – Wyborca może okazać komisji dowolny dokument ze zdjęciem (np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka), w tym również dokument, który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości. Komisja może potwierdzić tożsamość wyborcy także na podstawie aplikacji mObywatel.
Okazuje się jednak, że aplikacja przeżywa dziś spore problemy techniczne. Świadczą o tym komentarze pojawiające się m.in. na platformie X (dawniej Twitter). Wyborcy radzą, by na głosowanie udać się z tradycyjnym dokumentem tożsamości.
– „Niestety aplikacja #mobywatel nie działa. Dlatego idąc głosować weźcie wziąć ze sobą plastikowy dowód osobisty”. „Ci którzy myśleli, że wystarczy dowód o. w apce tel. mObywatel, mogą mieć problem. Właśnie nie można się zalogować. Przypadek?” – to tylko niektóre wpisy internautów zawiedzionych działaniem aplikacji mObywatel.
AKTUALIZACJA: Centralny Ośrodek Informatyki radzi co zrobić, gdy aplikacja mObywatel nie działa.
– Przy dużym obciążeniu aplikacji mObywatel, istnieje możliwość okazania dokumentu offline. Aby otworzyć mDowód w wersji offline, należy – zamiast ponownej próby logowania – wybrać opcję „Przejdź do aplikacji” – czytamy w komunikacie Centralnego Ośrodka Informatyki na platformie X (dawniej Twitter).
Czytaj też:
Dieta, wolne w pracy. Na co mogą liczyć członkowie komisji wyborczych?Czytaj też:
Cisza wyborcza. Nawet 1 mln zł za jej złamanie