23 March, 2022

Prezydent Duda w Rumunii: potrzebna jest nowa koncepcja NATO

Prezydent Duda w Rumunii: potrzebna jest nowa koncepcja NATO

“Potrzebna jest nowa koncepcja NATO” – stwierdził w Bukareszcie Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta RP musi ona uwzględnić zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę.

– Wobec tego, co stało się na Ukrainie, wobec bezprecedensowej rosyjskiej agresji na to wolne, niepodległe, suwerenne państwo, (…) dla nas, ale i dla całej Europy, a można powiedzieć, że i dla świata potrzebna jest nowa koncepcja NATO – oświadczył prezydent Duda po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Andrzej Duda spotkał się w Bukareszcie z prezydentem Rumunii w ramach konsultacji przed czwartkowym szczytem NATO.

– Mówiliśmy dzisiaj z panem prezydentem, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która jest w tej chwili wypracowywana, musi uwzględnić te zmiany, które w oczywisty sposób wywołała rosyjska agresja na Ukrainę – powiedział polski prezydent. – NATO musi na przyszłość wziąć to pod uwagę – dodał.

Duda powiedział w Bukareszcie, że jego zdaniem obecność natowska w naszych krajach powinna zmienić swój profil. Jak wyjaśnił, powinna być “obronną, stałą obecnością sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszej ziemi”.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko.

 

Źródło: RadioZET.pl

Podobne artykuły