08 February, 2022

Prezydent Czech przeciw wysłaniu wojsk na wschodnią flankę NATO. “Nie są głupcami”

Prezydent Czech przeciw wysłaniu wojsk na wschodnią flankę NATO. "Nie są głupcami"

Prezydent Czech Milosz Zeman zadeklarował w niedzielę w programie telewizyjnym stacji CNN Prima News, że nie podziela obaw przed możliwym rosyjskim atakiem na Ukrainę. Zapowiedział też, że nie poprze wysłania czeskich wojsk na wschodnią flankę NATO.

Państwa NATO wzmacniają siły obronne na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, niektóre wysyłają też uzbrojenie na Ukrainę w reakcji na mobilizowanie sił Rosji przy granicy, również białorusko-ukraińskiej.

Inaczej postępują władze Czech. Sprzeciw wobec pomocy Ukrainie wyrazili również ministrowie centroprawicowego rządu Petra Fiali.

Czechy nie pomogą Ukrainie. “Rosjanie nie są głupcami”

Prezydent Czech Milos Zeman powiedział w rozmowie ze stacją CNN Prima News, że obecne napięcia uważa za wojnę na słowa z obu stron i “chciałby, aby tak pozostało”.

Stwierdził, że Rosjanie “nie są głupcami”, a atak na Ukrainę byłby dla nich zyskiem netto tylko wtedy, gdyby oznaczał wystosowanie pod adresem Ukrainy jakiegoś rodzaju militarnego ostrzeżenia, ale o wiele większą stratą byłoby z perspektywy Kremla nałożenie na Rosję rozmaitych sankcji.

Czeski prezydent uważa, że jeśli dojdzie do jakiegoś konfliktu, to będzie on dotyczyć wyłącznie dwóch separatystycznych regionów Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy.

Mówiąc o czeskiej dyplomacji, Zeman pochwalił rząd za zawarcie umowy z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. – To jest znaczący krok w stosunkach między Czechami a Polską i to dobrze, że tak się stało – ocenił.

 

Źródło: Radiozet.pl

Podobne artykuły