Prezydenci Polski i Litwy odwiedzili żołnierzy na przesmyku suwalskim. Cel ich wizyty był jasny
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nausėda odwiedzili żołnierzy stacjonujących na przesmyku suwalskim. Cel ich wizyty był jasny – chcieli pokazać, że ten strategiczny teren jest bezpieczny.
W czwartek 7 lipca prezydent Andrzej Duda spotkał się z litewskim prezydentem Gitanasem Nausėdą w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim Mobilnym Stanowisku Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Szypliszkach. W ten sposób prezydenci obu państw chcieli zapewnić o bezpieczeństwie przesmyku suwalskiego, o którym wiele się mówi w ostatnich dniach, ze względu na jego położenie pomiędzy Białorusią i należącym do Rosji Kaliningradem.
Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim „Chcemy pokazać, że to miejsce jest bezpieczne”
– Dziękuję za przybycie tutaj do Polski, chociaż kawałeczek z Litwy, chociaż na bardzo ważne miejsce strategiczne dla całego NATO jakim jest przesmyk suwalski – mówił Duda. – To strategiczny, wąski pas ziemi, który łączy Litwę i Polskę, a zarazem Litwę i państwa bałtyckie z Sojuszem Północnoatlantyckim. Pas ziemi, o którym w ostatnim czasie dużo się mówiło. Dzieli on obwód kaliningradzki z Białorusią. Z tego względu jest szczególnie chroniony przez NATO. Wielu ludzi wielokrotnie zadawało sobie pytanie, czy to miejsce jest bezpieczne. Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest! – zapewnił polski prezydent.
Prezydent podkreślił, że przesmyk jest bezpieczny ze względu na stacjonujących tu żołnierzy.
– Obserwujecie tu codzienną, spokojną, pełną czujności służbę żołnierzy polskich, litewskich i NATO – stwierdził Duda. – Zabiegaliśmy w ostatnich miesiącach o wzmocnienie naszego bezpieczeństwa. Jest to faktem poprzez nową koncepcję strategiczną NATO, wzmocnienie obecności Sojuszu i wojsk amerykańskich – mówił. – Batalionowe grupy tu stacjonujące, są gwarancją bezpieczeństwa. To obecność i czuwanie ze strony dowództwa żołnierzy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód; to gotowość wojsk polskich, litewskich i amerykańskich – dodał.
Prezydent podziękował żołnierzom polskim litewskim i amerykańskim „za ich gotowość, służbę i to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna”. – W tej części Polski jest dużo żołnierzy, nie mam wątpliwości, że ci, którzy tu teraz przyjeżdżają tu na wakacje, widząc żołnierzy NATO, czują, że bezpieczeństwo tej ziemi jest gwarantowane – ocenił.
Prezydenci podczas wizyty spotkali się z żołnierzami, a nawet zjedli z nimi obiad w wojskowej stołówce.
Następnie prezydenci pojechali na litewską stronę przesmyku suwalskiego, gdzie spotkali się z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Witenesa w Marijampolè.
Błaszczak: Dziś Sejm RP rozpatrzy wniosek dotyczący ratyfikacji decyzji o rozszerzeniu NATO
Wraz z prezydentami na miejsce przyjechali ministrowie obrony obu państw.
– Granica polsko-litewska łączy nasze państwa i narody, ale ze względu na położenie Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi stwarza określone zagrożenia. Naszą odpowiedzią na groźby, które są kierowane wobec naszych państw, przez władców Kremla jest ścisła współpraca w ramach sojuszu Północnoatlantyckiego. W ramach doktryny NATO stworzyliśmy wspólnie Dowództwo Wielonarodowe Dywizji Północy Wschód – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.
Szef MON odniósł się też do dzisiejszego głosowania w Sejmie, na którym ma zostać ratyfikowana decyzja o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO. – Z satysfakcją przyjmujemy decyzję o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeszcze dziś Sejm RP rozpatrzy ich wniosek dotyczący ratyfikacji – podkreślił.