24 March, 2022

Premier Mateusz Morawiecki: podjąłem decyzję o dymisji ministra Piotra Nowaka

Premier Mateusz Morawiecki: podjąłem decyzję o dymisji ministra Piotra Nowaka

Chciałem poinformować, że podjąłem decyzję o dymisji Piotra Nowaka z funkcji ministra rozwoju i technologii. Decyzja ta jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Nowak został powołany przez Prezydenta RP na urząd Ministra Rozwoju i Technologii, odpowiedzialnego za gospodarkę, budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo 26 października 2021.

W czwartek, 24 marca, premier Mateusz Morawiecki poinformował o dymisji Piotra Nowaka z urzędu ministra. – Decyzja ta jest spowodowana tym, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z panem ministrem – powiedział.

Dodał, że przekazał już wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie tej dymisji.

W latach 2015-2020 Nowak był wiceministrem finansów; a później – od stycznia 2021 – doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW

Nowak o KPO

W czwartek Piotr Nowak w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił: “Z moich rozmów, które przeprowadziłem jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych z kilkoma komisarzami – którzy dzwonili do mnie z wyrazami uznania jeśli chodzi o działania Polski, polskiego społeczeństwa w stosunku do tego, co się dzieje na Ukrainie, odnośnie uchodźców, reakcji Polski, naszego społeczeństwa i rządu polskiego – w trakcie tej rozmowy poruszyłem ten temat, że ważne są środki z KPO, ponieważ ciągle na to czekamy”.

– To wpłynie pozytywnie na naszą gospodarkę oraz odciąży nas jeśli chodzi o ciężar, który będziemy ponosili jako budżet państwa, jako społeczeństwo. I usłyszałem z rozmów, że jest zgoda na to, jest wsparcie tych osób na podjęcie tej decyzji. Jeszcze są kwestie techniczne, natomiast już polityczna zgoda jest – wskazał minister.

Dopytywany, kiedy może się to wydarzyć, powiedział, że “być może to jest na dniach, być może to się przeciągnie tydzień, dwa”. Jego zdaniem, decyzja w tej sprawie “zostanie ogłoszona przez szefową KE”. Dodał, że “jeszcze musi to potem zatwierdzić Rada Unii, więc chwilę to pewnie zajmie”. – Natomiast już jest polityczna decyzja, została podjęta – wskazał.

Krajowy Plan Odbudowy

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany.

Źródło: Polsatnews.pl

 

Podobne artykuły