Ponad 200 km zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kosztowała
– System już działa, ale jest jeszcze potrzebne połączenie poszczególnych sensorów w Centrum Nadzoru w Białymstoku, żeby ze sobą dobrze współdziałały – powiedziała PAP rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska. Jak przekazała, zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona.
Ukończono budowę zapory na granicy. Kosztowała 1,6 mld złotych
Wyjaśniła, że prace na ostatnim odcinku opóźniły się przez zalanie terenu. Instalacja stała się możliwa, gdy opadł stan wody. Rzeczniczka wyjaśniła, że obecnie gotowa jest już cała zapora elektroniczna. W sumie system kamer i czujników ruchu monitoruje 206 kilometrów granicy polsko-białoruskiej. Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.
Rosja i Białoruś kontynuują operację hybrydową z wykorzystaniem migrantów. Jej celem jest destabilizowanie Europy, w tym Polski. Z najnowszych danych udostępnionych przez Straż Graniczną wynika, że minionej doby z terenu Białorusi do Polski próbowało przedostać się nielegalnie 80 osób. Byli to między innymi obywatele Nepalu i Indii. Strażnicy poinformowali, że 14 z namierzonych osób, na widok patroli zawróciło na Białoruś.
Zapora nie tylko koło Białorusi. Polska umacnia granicę z Rosją
„Nadal aktywny pozostaje szlak nielegalnej migracji prowadzący z Białorusi na Zachód. Rosja i Białoruś utrzymują presję migracyjną na naszą wschodnią granicę” – ostrzega pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.
W połowie kwietnia Mariusz Kamiński poinformował podczas briefingu prasowego, że na granicy polsko-rosyjskiej rozpoczęły się prace nad budową elektronicznej zapory. Szef MSWiA zadeklarował, że mają się one zakończyć na jesieni 2023 roku. – Będziemy mieli pełen monitoring tego, co dzieje się na granicy z Rosją. Zapora będzie niesłychanie nowoczesna, taka, jak na granicy z Białorusią – podkreślił polityk PiS.
Czytaj też:
Litwa obawia się prowokacji w trakcie szczytu NATO w Wilnie. „Wykorzystanie nielegalnej migracji”Czytaj też:
Duża grupa obywateli Indii przy granicy z Białorusią. Najnowsze dane SG