08 February, 2022

POLSKA TRACI FUNDUSZE Z UNII! PiS sprowadziło katastrofę

POLSKA TRACI FUNDUSZE Z UNII! PiS sprowadziło katastrofę

Polska się doigrała! PiS doprowadziło do dramatycznej sytuacji, w której Komisja Europejska utnie nam fundusze! Wszystko przez nieprzestrzeganie prawa i uchylanie się od nałożonych na nasz kraj kar.

Unia Europejska przestaje cackać się z Polską i rządem PiS. Komisja Europejska zdecydowała właśnie o poważnej karze dla kraju nad Wisłą. Przez działania PiS stracimy część funduszy unijnych!

Tym razem chodzi o elektrownię i kopalnię w Turowie. Jeszcze niedawno Czesi chcieli od nas budowy zabezpieczeń i 35 milionów euro. Polska nie chciała się na to zgodzić, więc wywiązał się spór, Czechy złożyły skargę do KE, a KE zarządziła kary 500 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki i niewyłączanie elektrowni. Rząd oczywiście ani myślał się poddać, licznik tykał, kara rosła i dopiero 3 lutego Mateusz Morawiecki zakończył spór, uchwalając ugodę z premierem Czech.

Polska traci majątek

PiS odtrąbiło sukces, ale zapomnieli wspomnieć, że zobowiązali się zapłacić dużo więcej, niż Czechy chciały pierwotnie. W dodatku kara nałożona przez Komisję Europejską nie rozpłynęła się – nadal musimy ją zapłacić. A że PiS się z tym nie spieszy, wręcz jawnie przyznają, że tego nie zrobią. KE sama sobie weźmie pieniądze.

Kto ucierpi? Oczywiście Polacy. We wtorek 8 lutego zapadła ostateczna decyzja – Polska zostanie pozbawiona części funduszy unijnych. Jako pierwsza poinformowała o tym korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

– Komisja Europejska wysłała właśnie list do Warszawy – napisała na Twitterze.

Polska traci fundusze unijne

Informacje polskiej dziennikarki już potwierdzili pierwsi urzędnicy Komisji Europejskiej. Rzecznik KE Balazs Ujvari informuje o pierwszej transzy kar.

Komisja poinformowała Polskę, że przystąpi do potrącenia płatności z tytułu kar należnych w sprawie C-121/21 Czechy przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Potrącenie dotyczy kar obejmujących okres 20 września 2021 r. – 19 października 2021 r. Komisja przystąpi do kompensacji po 10 dniach roboczych od tego powiadomienia – napisał.

Oznacza to, że w pierwszej transzy Komisja Europejska już za dziesięć dni zabierze Polsce 15 milionów euro funduszy unijnych. To kwota, jaką uzbieraliśmy w ramach kary zaledwie w miesiąc. Kolejne niespłacone zobowiązania prawdopodobnie oddawać będziemy w następnych terminach. W sumie jesteśmy już winni KE ponad 60 milionów euro!

 

Źródło: Planeta.pl

Podobne artykuły