13 May, 2022

Polska liderem Unii Europejskiej. Dostarcza Ukrainie najwięcej broni

Polska liderem Unii Europejskiej. Dostarcza Ukrainie najwięcej broni

Polska spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej dostarcza Ukrainie najwięcej broni. Na początku przyszłego tygodnia Unia Europejska zdecyduje o zwiększeniu unijnego budżetu na dostawy broni dla Ukrainy do 2 mld euro. UE ze wspólnego budżetu refinansuje unijnym krajom dostawy broni dla Ukrainy od pierwszych dni wojny.

Nadesłane przez unijne kraje faktury już przekroczyły przyznane do tej pory półtora miliarda euro. Dlatego Unia zwiększy w przyszłym tygodniu wsparcie o kolejne 500 milionów.

Polska przesłała najwięcej faktur, więc jest krajem, który dostarcza najwięcej broni. Polska jest liderem – powiedział unijny dyplomata.

Faktury przesłało do tej pory 20 z 27 państw UE, co oznacza, że dostarcza broń korzystając z unijnego wsparcia (7 państw albo w ogóle nie dostarcza, albo nie zwraca się o refundację).

Więcej broni śmiercionośnej

Tym razem inny będzie też podział nowych środków. Do tej pory 90 proc. przeznaczano na uzbrojenie śmiercionośne (rakiety przeciwlotnicze i rakiety przeciwpancerne oraz amunicja), a 10 proc. – nieśmiercionośne, czyli kamizelki kuloodporne, namioty czy noktowizory. Teraz będzie jeszcze więcej na refundację broni śmiercionośnej. Takie jest zapotrzebowanie wysyłane z Ukrainy – mówi dyplomata.

Trzy kraje – Austria, Malta i Irlandia dostarczają wyłącznie uzbrojenie nieśmiercionośne.

W poniedziałek zielone światło dla decyzji o kolejnych 500 mln euro da rada ministrów spraw zagranicznych UE, a we wtorek potwierdzą ją unijni ministrowie obrony.

Po raz pierwszy w historii Unia Europejska finansuje dostawy broni śmiercionośnej. Pieniądze pochodzą z pozabudżetowych środków “Europejski Instrument na rzecz Pokoju”, który opiewa na 5,7 mld euro. Już w ciągu 2 miesięcy UE wydała połowę sumy – mówi dyplomata. Jego zdaniem, jeżeli konflikt na Ukrainie będzie długotrwały, UE będzie musiała zdecydować o zwiększeniu tej puli.

 

Źródło: Rmf24.pl

Podobne artykuły